16. května, Zámek Štiřín

Letošní kalendář akcí magazínu Business Car odstartoval již jedenáctý ročník Business Academy. Ten se odehrával v daleko uvolněnějším duchu než v předešlých dvou letech, jelikož už nebyl ovlivněn protiepidemickými opatřeními. Dějištěm se ve čtvrtek 12. května staly malebné prostory restaurace Dům Atis na zámku Štiřín, kam přijelo přes 130 hostů. 

Akce začala tradičně blokem přednášek s Vlastimilem Fričem a Pavlem Hoškem ze společnosti Cebia. Na ně navázal vedoucí výcvikového centra Pavel Budina ze společnosti DEKRA CZ. Prezentace byly zaměřeny na nová pravidla a trendy při obnovně vozových parků. Do složení totiž dlouhodobě promlouvají tlaky na ekologii, ale také rostoucí ceny pohonných hmot v uplynulém čtvrtletní. Proto je potřeba klást důraz na možnosti hledání úspor a správné nastavení složení vozového parku. Novým trendům a elektromobilitě se také přizpůsobují produkty operativních leasingů. Rozsáhlou část přednášky tvořily zůstatkové hodnoty, které v současné době u automobilů výrazně stoupají. Na vině je hlavně akutní nedostatek nových automobilů na trhu. 

Prezentace zaměřená na bezpečnost se věnovala řidiči. Především pak psychické zátěži jako možné příčině dopravních nehod. Na nich má často podíl i povaha a chování řidiče. Společnost DEKRA za tímto účelem organizuje kurzy defenzivní jízdy, v rámci kterých lze umírnit i notoricky spěchající řidiče. Přednáška ale neřešila jen pouhou identifikaci chyb, ale také příčinu a možnosti, jak nevhodnému chování za volantem předcházet. 

Celkem 45 automobilů a 370 zápůjček 

Na přednášky plynule navázaly testovací jízdy. Ty opět kombinovaly městské a okresní silnice kolem zámku. Pro elektromobily byl vyhrazen kratší, ovšem profilem trasy neméně zajímavý okruh. Různé typy povrchu asfaltu umožnily hostům lépe poznat kvality vozů. Třináct značek přivezlo 45 nejnovějších modelů zahrnujících konvenční pohony, různé typy hybridů a elektromobilů. Ekologickým vozům pak bude vyhrazen zvláštní event nazvaný „Alternativní pohony v praxi“ který se koná 23. června. 

Během dne bylo realizováno téměř 370 zápůjček. Největší zájem byl o čerstvé novinky Volkswagen ID.4 a ID.5. Nezastavili se ani dravci nejvyšší ligy Audi RS3 a RS7 doplněné elektromobilem e-tron Sportback. Sportovního ducha podpořila také Cupra Formentor. Rostoucí zájem o elektromobily potvrdil Hyundai Ioniq 5, Ford Mustang Mach-E a tradičně Škoda Enyaq. Své jízdní zkušenosti mohli účastnici konzultovat se zástupci automobilek. Diskuse se často stáčela k efektivnímu využívání v rámci vozového parku. Každý typ pohonu má své přednosti, které je třeba správně využívat, aby mohl ve flotile efektivně fungovat.

Závěrem děkujeme hlavním partnerům, automobilkám Audi, Citroën, CUPRA, DS Automobiles, Opel, Peugeot, SEAT a Volkswagen. Vděk patří také všem ostatním partnerům a vystavovatelům. 

Galerii z celého dne a další obsah nepublikovaný na webu najdete na našem FACEBOOKU

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit