11. května, Praha – Horní Počernice

Po dlouhé zimě, kdy se jaro o slovo hlásilo jen s velkým ostychem, jsme si mohli užít prvních slunných dnů. To byl ideální čas pro rozjetí kalendáře akcí magazínu Business Car, který každoročně připravuje eventy pro flotilové manažery, majitele významných společností a partnery. 

Rok 2023 tentokrát otevřel třináctý ročník Business Academy, odborný den plný testování nových vozů a zajímavých přednášek. Volba místa konání padla na pražský Hotel Čertousy v Horních Počernicích, kde je k dispozici řada volných okresních silnic, na kterých lze automobilové novinky vyzkoušet. 

O elektromobilech i bezpečné jízdě

Pozvání přijalo na 80 hostů, kteří se natěšeně sjížděli od ranních hodin. Po úvodním slovu šéfredaktora Michala Busty následoval tradiční blok přednášek. 

Ten otevřel Tomáš Knespl ze společnosti Smart4smart, který se věnoval mýtům obklopujícím elektromobilitu. Po skončení jeho přednášky pak padala řada zajímavých dotazů týkajících se celé řady souvisejících témat, jako například přenosových soustav elektřiny či státních dotací na elektromobilitu. 

Nový pohled na mobilitu posluchačům přiblížil Jan Jandečka z Fleet Consulting Group. Svět operativního leasingu se musí vypořádat především s akutním nedostatkem nových automobilů. A mnoho kompromisů musejí dělat také všechny firmy, které vozové parky obnovují. Ve velké míře se tedy využívá nákupu skladových automobilů, více se prosazuje i sdílení vozidel. 

Přednáškové dopoledne završil David Simon z Dekry  prezentací plnou zajímavých rad souvisejících s defenzivní jízdou a správným řešením krizových situací. To, aby se nám všichni hosté i automobily vrátili v pořádku.

Odpoledne plné testování

Po teoretické části následovala hlavní část dne věnovaná testování automobilů v běžném provozu. Okolí Hotelu Čertousy nabízí lákavý mix okresních silnic s různou kvalitou, k dispozici jsou i blízké dálnice D10 a D11. 

Výběr testovacích automobilů reflektoval pestrost pohonů na českém trhu. Z celkem 41 automobilů bylo deset čistě elektrických. Dominovaly hybridní pohony a jen sedm aut mělo spalovací motory. Je tak patrné, jak rychle spalovací motory z nových automobilů mizí. 

Nejhojnější zastoupení měla domácí Škoda Auto se sedmi vozy. Zahanbit se  nenechal ani Volkswagen a KIA s pěti automobily a Ford spolu se značkami CUPRA, SEAT, které přivezly po čtyřech modelech.

Největší zájem byl o čerstvé novinky Ford Ranger Raptor a Hyundai Ioniq 6. Z ruky do ruky šly také klíčky od Hyundaie Staria, Volkswagenů ID.5 GTX a ID.Buzz i Škody Enyaq iV, která byla nakonec dostupná ve třech provedeních. Není proto divu, že se během dne realizovalo téměř 300 zápůjček.

Galerie z testovacího dne

Za vydařený den děkujeme hlavním partnerům CUPRA, SEAT a Volkswagen včetně divize užitkových vozů. Rovněž si ceníme přízně partnerů Dekra, KIA a Smart4Smart Smart stejně tak jako všech ostatních vystavovatelů. 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit