Český trh, Pohonné hmoty

Snížená spotřební daň na naftu platí do června. O kolik následně zdraží?

>Redakce Redakce
15 května, 2023

Ceny nafty v posledních týdnech ještě zrychlily pokles a tankovat se dá i za méně než 30 Kč/l. Výjimkou jsou dálnice, kde bývají paliva tradičně dražší. V současnosti ale dosahuje rozdíl v cenách u tuzemských pump i desetikoruny na litru nafty. To je extrém, jaký odborníci nepamatují. O to více dává smysl koncept tzv. plošné ceny, která je dostupná i živnostníkům, protože není podmíněna velkým odběrem paliva.

Průměrná cena litru nafty se v Česku od začátku roku snížila téměř o 6 Kč a v současnosti se pohybuje pod úrovní 32 Kč/l. To je o 5 Kč méně než u benzínu a zcela opačný stav ve srovnání s létem a podzimem loňského roku, kdy byla průměrná cena vyšší o pět korun u nafty.

Nevídaný rozdíl v ceně nafty a Naturalu 95 Kč je nyní výrazně ovlivněn poníženou sazbou spotřební daně u nafty. Její návrat na původní úroveň schválený od července znamená, že finální cena nafty pro zákazníky vzroste o cca 1,8 Kč/l, vč. DPH,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje firmám i drobným podnikatelům tankovací karty.

Na tradičně nejlevnějších čerpačkách se nafta na konci dubna vrátila pod 30 Kč/l, resp. nyní již pod 29 Kč/l. Výrazně nadprůměrné ale zůstávají ceny paliv na čerpacích stanicích podél dálnic.

Na dálničních čerpacích stanicích stojí nafta často bezmála 39 Kč/l. Vyšší ceny na hlavních dopravních tepnách, popř. těsně před hranicemi státu jsou obvyklé. Desetikorunový rozdíl v cenách pro koncové zákazníky je ale nebývale vysoký,“ říká Damir Duraković.

Pro držitele mnohých palivových karet s pevnou slevou z totemových cen to bohužel znamená, že při tankování na dálnici stále výrazně přeplatí. Roste proto význam konceptu tzv. plošných cen, které jsou vyhlašovány na týdenní bázi a firemním zákazníkům garantují jednotnou cenu v celé síti čerpacích stanic bez ohledu na lokální cenové výkyvy.

Například aktuální plošná cena nafty činí s našimi tankovacími kartami v celé síti stanic Shell 30,59 Kč/l, a to samozřejmě včetně dálničních čerpaček. To představuje úsporu i více než 8 Kč na každém litru nafty,“ upozorňuje Damir Duraković a dodává, že nákup paliva v režimu plošné ceny není vázán na minimální odběr pohonných hmot. Plošné ceny dříve určené velkým podnikům a autodopravcům tak mohou využívat i drobní podnikatelé.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit