12. června 2024
Technologie

BMW jako první suší auta v Lipsku pomocí vodíku

>Redakce Redakce
24 října, 2022

Továrna BMW Group v Lipsku je prvním automobilovým výrobním závodem na světě, který zkušebně používá nově vyvinutou technologii vodíkových hořáků umožňující provoz sušiček lakovaných karoserií. Nová technologie otevírá cestu ke snížení emisí CO2 z intenzivního využívání fosilního paliva – zemního plynu.

Zvláštností tohoto systému je, že může fungovat jak na vodík (H2) a metan (CH4), tak na jejich kombinaci. Tento hořák je také schopen během provozu mezi těmito palivy přepínat. Zpočátku bude fungovat ve zkušebním provozu, kompletní linka na sušení lakovaných karoserií bude přestavěna již v příštím roce. Během několika příštích let budou postupně upraveny i zbývající hořákové systémy, nová technologie tak bude nasazena ve všech 68 lakovacích odděleních továrny v Lipsku.

Cílem je omezit produkci CO2 z výroby do roku 2030 ve srovnání s rokem 2019 o 80 %, a to nejen pomocí vodíku, ale také využíváním energie z řady dalších obnovitelných zdrojů energie.

Pro provoz nových vodíkových hořákových systémů bude zapotřebí potrubí, které zajistí, že bude vždy k dispozici dostatečné množství ekologického vodíku. V současné době se plánuje do poloviny roku 2024 připojit továrnu k první čistě vodíkové síti. Potrubí dlouhé asi dva kilometry ji propojí s dálkovým plynovodem jižně od areálu. Poté bude závod spolu se svými partnery v regionu napojen na regionální vodíkovou síť, která se propojí s celostátní a evropskou vodíkovou infrastrukturou.

Vodík je již dlouho základním palivem logistiky uvnitř závodu. V roce 2013 byla v areálu továrny instalována první vnitřní vodíková čerpací stanice v Německu, která slouží k plnění vysokozdvižných vozíků a vlečných souprav používaných uvnitř areálu. Dnes, téměř o deset let později, má továrna v Lipsku největší vozový park v Německu s více než 130 vysokozdvižnými vozíky poháněnými vodíkovými palivovými články. V areálu je také pět vodíkových stanic. Nejnovější z nich, která je v současné době v provozu, nabízí plně automatizované tankování.

Vodík je slibným palivem pro dopravní logistiku, protože umožňuje rychlé doplňování paliva, vysokou nosnost a flexibilní použitelnost. Nabízí také velký dojezd. Ekologický vodík, vyráběný z energie z obnovitelných zdrojů, současně v budoucnu připraví půdu pro nízkouhlíkovou dálkovou logistiku.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit