Technologie

Budoucnost čínské městské mobility jsou osobní drony. První už je hotový

>Redakce Redakce
12 srpna, 2022

Společnost Volkswagen Group China představuje svůj první prototyp plně elektrického osobního dronu se schopností vertikálního vzletu a přistání (eVTOL). V roce 2020 zahájila společnost projekt „Vertical Mobility“, jehož cílem je vyvinout řešení pro mobilitu budoucnosti. Mezi tato řešení patří také trh městské letecké mobility a rozšíření městské dopravy z ulic do vzdušného prostoru. Nyní projektový tým první prototyp V.MO připravený k testování ve vzdušném prostoru. Jeho přezdívka „Flying Tiger“ (Létající tygr) vznikla nejen na základě nápadného lakování kombinací černé a zlaté barvy, ale také premiéry v roce tygra.

Koncept prototypu vychází z již existujících řešení pro autonomní jízdu a akumulátorových technologií pro mobilitu s nulovými emisemi. Dopravní prostředek má konfiguraci „X-Wing“ s vnější délkou 11,2 m a rozpětím křídel 10,6 m. Osm rotorů zajišťuje vztlak a dva rotory pohyb v horizontální rovině. Koncern uskuteční v průběhu letošního roku řadu testovacích letů za účelem technické optimalizace. Vylepšený prototyp absolvuje další zkušební lety do konce léta 2023. Zcela elektrický a automatizovaný dopravní prostředek eVTOL by mohl ve své definitivní verzi přepravit čtyři cestující včetně zavazadel na vzdálenost až 200 km.

Volkswagen Group China rozšiřuje své lokální výzkumné a vývojové kapacity a rozvíjí své softwarové kompetence. Cílem je rychleji reagovat na přání zákazníků a výrazně zvýšit inovační tempo. Koncern pověřil realizací tohoto projektu tým mladých čínských odborníků, který je podporován čínskými partnery. Mezi ně patří například Hunan Sunward Technology, dceřiná společnost koncernu Sunward Group se sídlem v Chu-nanu. Tato společnost se specializuje na vývoj a prodej letadel pro všeobecnou leteckou dopravu a poskytování souvisejících služeb a je lídrem na trhu lehkých sportovních letadel.

Městská letecká mobilita je rychle rostoucím trhem, který využívá vzdušný prostor pro přepravu na krátké a střední vzdálenosti, a to především ve velkých městech a mezi jednotlivými aglomeracemi. V Číně sehraje důležitou roli v budoucí městské a komunální dopravě v megaměstech sužovaných dopravními zácpami. V průběhu první fáze komerčního provozu bude létající dopravní prostředek V.MO pravděpodobně nabízen jako prémiový produkt pro VIP zákazníky v Číně se zájmem o inovativní techniku, například k přepravě VIP hostů. Letadla eVTOL budou přepravovat cestující rychleji, efektivněji a flexibilněji než aktuálně dostupné pozemní dopravní prostředky. Volkswagen Group China bude v rámci projektu „Vertical Mobility“ spolupracovat s příslušnými čínskými úřady s cílem získat veškerá potřebná povolení.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit