14. července 2024
Ekologie, Technologie

Díky externímu napájení rozsvítila Kia EV9 umělé slunce na celý den. A to ještě na místo experimentu dojela!

>Redakce Redakce
23 února, 2024

Jedinečná instalace značky Kia, sestávající z pětimetrového LED kotouče napájeného vozidlem Kia EV9 a vybudovaná ve spolupráci se studiem zážitkového designu VOID a kreativní agenturou Innocean, přinesla sluneční svit do jedné z nejtemnějších oblastí Norska, kde v zimě slunce téměř nevychází.

Toto dočasné slunce poukazuje na pozoruhodnou energetickou kapacitu technologie V2L (vehicle-to-load) modelu EV9. Světelná instalace byla vybudována v kempu Rampton u fjordu ležícího přibližně 35 kilometrů jihozápadně od Osla.

Po úplném rozsvícení bylo dočasné slunce viditelné i ze vzdálenosti několika kilometrů. EV9 nejprve dojelo z Osla do Ramptonu, poté 24 hodin sloužilo jako napájecí zdroj světelné instalace a následně se vrátilo do Osla, aniž by byl důvod k obavám, zda dojede či nikoli. Dokument ke světelné instalaci můžete zhlédnout zde.

EV9 jako mobilní elektrárna

Technologie Kia Smart Charge na bázi obousměrného nabíjení posouvá využití kapacity elektromobilů do éry udržitelnosti. Energie může téci oběma směry, do vozidla i pryč z vozidla.

Technologie V2L, která se poprvé představila v modelu Kia EV6 a tvoří součást standardní výbavy EV9, umožňuje uživatelům jednoduše napájet 110/220V spotřebiče přímo z akumulátoru EV9 připojením kabelu k dobíjecímu portu elektromobilu, jehož baterie disponuje kapacitou 99,8 kWh.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit