Technologie

Skupina Stellantis a Amazon plánují společný rozvoj vzdělání a technologií

>Redakce Redakce
10 ledna, 2022

Amazon a Stellantis N.V., přední poskytovatel služeb v oblasti mobility a přední světový výrobce automobilů oznámily přípravu několika globálních dohod, jejichž cílem je změnit prostředí ve vozidlech pro miliony zákazníků skupiny Stellantis a urychlit přechod odvětví k udržitelným řešením mobility a softwarově definované budoucnosti.

Spolupráce se společnostmi Amazon Devices, Amazon Web Services (AWS) a Amazon Last Mile Logistics umožní skupině Stellantis urychlit transformaci na přední technologickou společnost v oblasti udržitelné mobility. Stellantis využije zejména technologie a odborné softwarové znalosti společnosti Amazon, a to pro vývoj vozidel, vytváření řešení spojených s používáním systémů s připojením na internet na palubě vozů a odborného vzdělávání pro novou generaci inženýrů vyvíjejících software pro automobilový průmysl. Obě společnosti společně vytvoří sadu softwarových produktů a služeb, které dokonale zapadnou do digitálního světa uživatelů a jejichž aktualizace OTA (over-the-air) budou postupem času přinášet přidanou hodnotu.

Prostředí STLA SmartCockpit

Amazon a Stellantis budou spolupracovat na vývoji softwarových řešení pro platformu STLA SmartCockpit. Tato řešení se budou od roku 2024 používat v milionech vozů značek skupiny Stellantis po celém světě. Tato softwarová platforma se propojí s digitálním světem cestujících ve voze a vytvoří intuitivní a přizpůsobitelné prostředí ve voze prostřednictvím aplikací založených na umělé inteligenci pro navigaci, zábavu, hlasovou asistenci s Alexou, údržbu vozu, elektronické obchodování a platební služby.

Platforma STLA SmartCockpit bude využívat produkty a řešení společnosti Amazon speciálně navržené pro automobilový průmysl a Stellantis bude mít možnost vytvářet funkce na míru svým vozům. Software bude nabízet služby a řešení prostřednictvím obchodu s aplikacemi. Vše se bude zobrazovat prostřednictvím inteligentního uživatelského rozhraní, jež bude prezentovat relevantní informace a funkce podle individuálních potřeb a preferencí.

STLA SmartCockpit se přizpůsobí uživatelům, ať už jsou kdekoliv a jedou kamkoliv – doma při plánování trasy, na cestě i mimo ni. Například modely Chrysler Pacifica budou moci nabídnout plánovač tras, který doporučí multimediální obsah, zajímavá místa nebo restaurace na cestě. Vozy Jeep budou moci být nabízeny s terénním „digitálním rádcem“, který zákazníkům pomůže nakalibrovat vůz a optimalizovat jeho výkon před zdoláním náročného terénu.

Propojení s předními službami chytré domácnosti a zabezpečení společnosti Amazon umožní zákazníkům sledovat a řídit své domácnosti i na cestách. Uživatelé budou moci nastavovat funkce svého vozu také ze svých domácích zařízení podporujících Alexu nebo z aplikace Alexa ve svém chytrém telefonu, včetně možnosti použít personalizované příkazy k nastavení teploty ve voze před odjezdem, naplánování návštěvy servisu nebo objednání příslušenství.

Nová cloudová platforma

V rámci této víceleté smlouvy si skupina Stellantis vybrala jako hlavní řešení pro své automobily cloudovou platformu AWS. Stellantis a Amazon plánují společně vyvinout novou generaci cloudové infrastruktury pro automobilové platformy, včetně STLA SmartCockpit.

Obě společnosti v současné době vytvářejí cloudové prostředí pro vývoj produktů nazvané „Virtual Engineering Workbench“ (virtuální inženýrské centrum), které poskytuje automatizované pracovní postupy pro řízení vývoje a testování softwaru, provádění vysoce výkonných simulací, výuku modelů strojového učení a sběr a analýzu dat.

Akademický rozvoj nových pracovníků

Stellantis nedávno oznámil spuštění softwarové akademie, která má rozvíjet a posilovat kvalifikaci zaměstnanců. Stellantis a AWS také plánují spustit nový globální školicí program s názvem „Agile-Auto Software and Data Academy“, který se zaměří na software, data a cloudové technologie. Stellantis rovněž do roku 2024 vyškolí více než 5 000 vývojářů a inženýrů v oblasti technologií spojených s cloudovou platformou AWS, aby urychlil svou transformaci na společnost využívající vysoce vyspělé technologie.

Doručovací síť Amazon

Skupina Stellantis dodala od roku 2018 společnosti Amazon desítky tisíc lehkých užitkových vozidel (LUV), zejména modely Ram ProMaster a Fiat Ducato, jakož i LUV značek Peugeot a Citroën, které firma používá na doručování typu „poslední míle“ v Severní Americe a Evropě.

V souladu se svým klimatickým závazkem a cílem dosáhnout do roku 2040 nulových emisí uhlíku mění společnost Amazon svou logistiku doručování „poslední míle“ pomocí nových udržitelných řešení. Na základě samostatné dohody se skupinou Stellantis bude Amazon prvním firemním zákazníkem nového bateriového elektromobilu Ram ProMaster skupiny Stellantis, jehož uvedení na trh je naplánováno na rok 2023. Stellantis zabudoval s přispěním společnosti Amazon do uvedeného vozu jedinečné funkční systémy pro doručování na poslední míli.

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit