Společnost Porsche Česká republika prošla významnými personálními změnami. Jednatelem je Jan Hurt, který ještě nedávno pracoval pro Škodu Auto. S výjimkou Seatu došlo ke změnám také na vedoucích pozicích Audi a Volkswagenu osobní vozy. My jsme vyzpovídali Jiřího Štočka, který je zodpovědný za největší koncernovou značku.

Jiří Štoček, vedoucí divize Volkswagen osobní vozy, Porsche Česká republika

Jiří Štoček, vedoucí divize Volkswagen osobní vozy, Porsche Česká republika

Jiří Štoček přichází v období, které je v automobilovém průmyslu hodně turbulentní. Je to doba významných emisních změn a po roce 2020 se bude jasně jednat o největší revoluci v branži. Přechod od spalovacích motorů k elektrické energii je nevyhnutelný. Automobilky ale už loni bojovaly s novým emisním předpisem WLTP a s tím souvisejícím dočasným výpadkem některých motorizací i výbav, které čekaly na rehomologaci. Volkswagen to postihlo významně, protože jde o značku s největší modelovou nabídkou.

Jak je ale už z loňského roku patrné, tak radikální změny nejdou automobilkám hladce. Asi nejhorší na celém zpřísnění emisních limitů je, že jsou stanovovány arbitrárně bez hluboké a technicky podložené diskuse s odvětvím, které patří mezi ekonomické pilíře hlavních evropských ekonomik. Musíme se připravit, že za dekádu bude v Evropě úplně jiný automobilový průmysl – z pohledu velikosti, struktury a produktů.

O elektromobilitě i budoucnosti spalovacích motorů jsme si povídali s ředitelem značky Volkswagen osobní vozy Jiřím Štočkem.

Generálním ředitelem společnosti Volkswagen Financial Services je nově Vratislav Strašil. Budete chtít využit jeho dlouholetých zkušeností z vedení Porsche Česká republika a v oblasti financování spolupráci více prohloubit?

Protože jsem byl dříve zodpovědný za operativní leasing a fleet management u ČSOB Leasingu a LeasePlanu, vím, jaké možnosti lze od trhu očekávat a jak produktovou nabídku inovovat a zvýšit její konkurenceschopnost. Vratislav Strašil je navíc typ manažera, který se na stále složitějším automobilovém trhu perfektně orientuje, a máme společně velmi úzkou spolupráci, která se přímo nabízí. Pracujeme nyní na řadě zajímavých nabídek nejen v oblasti operativního leasingu. Poslední období se vyznačuje patrným nárůstem zájmu o úvěry. S Volkswagen Financial Services jsme připravili atraktivní úvěrovou nabídku, ve které přicházíme pro osobní vozy Volkswagen s úrokem hluboko pod 4 %. Pro firemní zákazníky jsou atraktivní a oblíbené i servisní balíčky. Díky nim lze tedy nabídnout produkt, který se operativnímu leasingu v oblasti nabízených služeb hodně přiblíží, přitom lze těžit z jasných výhod, které úvěr nabízí. Současně jako nejsilnější importovaná značka spolupracujeme i s ostatními leasingovými společnostmi tak, abychom byli společně schopni poskytovat konkurenceschopné služby našim společným zákazníkům zejména v korporátním segmentu.

V zahraničí se ve firmách stále častěji prosazuje sdílení aut. Má u nás tento způsob provozování budoucnost?

Vnitrofiremní sdílení aut nabízí velké možnosti, jak dále snižovat náklady na vozový park. Myslím hlavně v oblasti provozování poolových automobilů, kde je zřejmá poptávka ze strany velkých fleetových zákazníků. Zde se otevírají nové příležitosti, jak systém sdílení efektivně nastavit a auta sdílet prostřednictvím aplikace. Nikam se tedy už nebudou zamykat klíče od automobilu, ale díky bezklíčovému přístupu prostřednictvím aplikace lze automobil sdílet a provozovat mezi de facto neomezenou skupinou zaměstnanců. V tomto nabídne velké možnosti jak modernizovaný passat, tak i nová rodina elektromobilů ID. Koncern Volkswagen totiž podepsal strategickou spolupráci se společností Microsoft. Pokročilý software a další moderní technologie umožní chytrou komunikaci mezi automobily. Propojená auta přinesou zajímavé benefity především správcům vozových parků ve formě vzájemného jednoduchého sdílení. Auta tak bude možné napojit na konkrétní firemní infrastrukturu a přes moderní aplikace je začít sdílet zcela novým způsobem. Výrazně stoupne efektivita využívání služebních vozidel, což přinese výrazné snížení počtu automobilů ve vozovém parku. Věřím tedy, že s nástupem nových elektromobilů od Volkswagenu se i vnitrofiremní sdílení automobilů u nás výrazně rozšíří. 

Do roku 2025 bude 25 % produkce koncernu čistě elektrická

Díky probíhajícím rehomologacím ve vašich konfigurátorech chyběla řada verzí. Jaká je situace nyní?

Situace se už stabilizovala a ceníky jsou až na skutečně pár výjimek opět kompletní. V Evropě ale výrazně stoupla poptávka po zážehových motorizacích a tak je nutné počítat s delšími dodacími lhůtami. O naše vznětové motory je však v českých firemních flotilách stále velký zájem a zachováváme si silnou pozici v kategorii dieselových motorizací ve fleetech, ale i mezi retailovými zákazníky. S blížící se premiérou modelové řady Volkswagen ID. pak zaznamenáváme také výrazně rostoucí zájem o elektromobily. Vždyť první představení sériově vyráběného modelu ID. má být už letos na podzim a následně bude v německém Cvikově spuštěna výroba.

Volkswagen má v elektromobilitě velké ambice. Osobně elektromobilům věříte?

Elektrifikace všech modelů u Volkswagenu je na prvním místě. Do roku 2025 bude 25 % produkce koncernu čistě elektrická. Stěžejním projektem je rodina ID. Do konce roku 2022 zahájí čtyři koncernové značky na celém světě výrobu více než 25 modelů na platformě MEB, od kompaktních vozů až po lifestylovou verzi kultovního transporteru. Začátkem února jsme dealerům představili prvního člena rodiny ID. naživo. Reakce byla u všech výrazně pozitivní. Tento elektromobil v příštím roce postupně nahradí stále populární e-golf, který se mimochodem stal v ČR nejprodávanějším elektromobilem a navíc získal ocenění odborné podpory Fleetový elektromobil roku. První člen ID. rodiny se vnějšími rozměry od golfu výrazně neliší, obestavění interiéru je ale na zcela nové úrovni. Vnitřní prostor je bezkonkurenční a směle konkuruje automobilům střední třídy.

Volkswagen příští rok spustí výrobu nástupce modelu e-golf. ID. bude první z rodiny čistě elektrických modelů na zcela nové platformě MEB. Nabídne tři rozdílné kapacity akumulátorů. Základní verze nabídne dojezd dle nové metodiky WLTP až 350 km, ta nejvyšší pak až 550 km.

Už tušíte, jaká bude cena?

Tuším, ale cena se stále počítá. My coby importér si můžeme upravit výbavu, ze které se odvíjí cena. Rozhodli jsme se nejít v honbě za úsporou pár desítek tisíc korun cestou úplně nejlevnější výbavy. Zvažujeme, že i v nejlevnější variantě nabídneme moderní tepelné čerpadlo, které výrazně šetří energii při vytápění i chlazení vozu.  Oficiálně budou ceny zveřejněny až po premiéře ve Frankfurtu. Už teď je ale zřejmé, že budou výrazně pod cenou současného e-golfu či jiných současných elektromobilů. Auto přitom nabídne úplně nové možnosti i technické parametry včetně delšího dojezdu a rychlejšího dobíjení.

Odkdy bude možné Volkswagen ID. objednávat?

Z prvních reakcí trhu je zřejmé, že zájem bude nejspíše vysoce převyšovat objemy, které budeme mít přidělené pro středoevropský trh. Nejpočetnější skupina evropských zákazníků je aktuálně ve Skandinávii a Holandsku, kam také bude směřovat velká část produkce. Proto jsme pro naše zákazníky připravili tzv. pre-booking, kdy už na jaře bude možné přes web získat voucher, na základě kterého si u dealera lze elektromobil přednostně objednat. Báječně zjednodušený je systém paketů a výbav, takže zorientovat se v ceníku bude nyní velmi jednoduché. První vozy Volkswagen ID. by pak měly být k vidění na našich showroomech nejpozději v polovině příštího roku.

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit