Ekologie

Hyundai IONIQ 5 – malý crossover přináší velkou revoluci

>Redakce Redakce
25 února, 2021

Při vnější délce 4635 mm, vnější šířce 1890 mm a vnější výšce 1605 mm má IONIQ 5 rozvor náprav obdivuhodných 3000 mm. Přestože se jedná o CUV střední velikosti, uvnitř nabízí prostor porovnatelný s velkými vozy segmentu D. 

Zákazníci si mohou vybírat z devíti barev karoserie včetně pěti nových, přírodou inspirovaných odstínů nabízených exkluzivně pro IONIQ 5. Mezi ně patří dva na přání dodávané laky s matnou povrchovou úpravou: Gravity Gold a Shooting-Star Gray. K dispozici jsou také metalické laky Digital Teal-Green, Mystic Olive-Green, Lucid Blue, Galactic Gray a Cyber Gray, paletu laků pak doplňuje odstín Atlas White.

Představení modelu IONIQ 5 je prvním krokem na cestě společnosti k elektromobilům specifické konstrukce a dalším krokem k dosažení jejích cílů v oblasti čisté mobility.

Hyundai po uvedení modelu IONIQ 5 na trh rozšíří produktovou řadu elektromobilů IONIQ o elektricky poháněný sedan IONIQ 6 a velké SUV IONIQ 7. IONIQ 5 bude nabízen ve vybraných regionech od první poloviny roku 2021.

Hrátky s nabíjením

Platforma E-GMP, použitá u modelu IONIQ 5, podporuje nabíjecí infrastruktury s napětím 400 V i 800 V. Platforma nabízí kromě 400 V nabíjení standardně také možnost nabíjení s napětím 800 V, a to bez potřeby dodatečných komponentů nebo adaptérů. 

Po připojení k nabíječce o výkonu 350 kW lze akumulátory modelu IONIQ 5 nabít z 10 na 80 procent za pouhých 18 minut. Uživatelům v tomto případě stačí nabíjet svůj IONIQ 5 jen pět minut pro získání dojezdu 100 km podle WLTP.

IONIQ 5 nabídne inovativní funkcí V2L, umožňující zákazníkům používat nebo nabíjet za jízdy či u stojícího vozu jakákoli elektrická zařízení, například elektricky poháněná jízdní kola, skútry nebo campingové vybavení, a poslouží tak doslova jako pojízdná nabíječka.

Funkce V2L poskytne možnost nabíjení elektrických spotřebičů s příkonem až 3,6 kW. Zásuvka V2L je umístěna pod sedadly ve druhé řadě a lze ji využívat při zapnutém elektrickém systému vozidla. Další zásuvka V2L je přístupná zvenku u nabíjecí zásuvky na karoserii vozidla. Díky měniči mohou uživatelé nabíjet i vysokovýkonná elektrická zařízení. Vnější zásuvka dodává elektrickou energii i u vypnutého vozidla.

Na cestách jen bezpečně

Široká, konfigurovatelná, dvojitá zobrazovací plocha zahrnuje 12″ dotykový displej informačního a zábavního systému a 12″ digitální přístrojový panel bez kapličky, který si mohou zákazníci individualizovat podle svých požadavků. IONIQ 5 je prvním modelem společnosti Hyundai, vybaveným  head-up displejem s volitelnými funkcemi rozšířené reality, který čelní okno takřka přemění v displej.

IONIQ 5 je navíc vybaven novým vývojovým stupněm vyspělých asistenčních systémů Hyundai SmartSense, které zajišťují nejvyšší úroveň bezpečnosti a komfortu v silničním provozu. IONIQ 5 je prvním modelem společnosti Hyundai s asistentem pro jízdu po dálnici. Mezi další asistenční systémy patří mimo jiné autonomní nouzové brždění, aktivní sledování mrtvého úhlu, inteligentní asistent pro dodržování rychlostních limitů, asistent pro rozpoznávání únavy řidiče a asistent automatického přepínání světel. 

Inovativní konstrukce posiluje užitnou hodnotu

IONIQ 5 se odlišuje od ostatních crossoverů vybavených spalovacími motory tím, že platforma E-GMP umožňuje vytvořit velmi plochou podlahu, pod níž jsou uloženy akumulátory. Tím vznikla příležitost pro velký prostor pro nohy.

Pohyblivou středovou konzolu „Universal Island“ doplňuje jednoduchý středový panel a volič provozních režimů pohonu umístěným za volantem v pohodlném dosahu prstů řidiče. Konzola poskytuje cestujícím více variability, ale také jim umožňuje bez omezení nastupovat do interiéru a vystupovat z něj na obou stranách vozidla zaparkovaného v těsném prostoru. Cestující ve druhé řadě si mohou také užívat různých prvků na středové konzole, mezi něž patří držáky nápojů, 15W bezdrátová rychlonabíječka telefonů a vstupy USB. Konzola „Universal Island“ skutečně mění definici středové konzoly a nabízí větší funkčnost než statická odkládací schránka.

Průhledná střecha modelu IONIQ 5 vnáší do interiéru atmosféru ještě větší otevřenosti a spojení s vnějším prostředím. Strop modelu IONIQ 5 totiž tvoří jeden velký skleněný panel bez jakýchkoli nosných prvků.

IONIQ 5 nabízí vzadu zavazadlový prostor o objemu 531 litrů, který se kompletním sklopením druhé řady sedadel zvětší až na téměř 1 600 litrů. IONIQ 5 však nabízí ještě větší variabilitu. Druhou řadu sedadel, sklopnou v poměru 6:4, lze posunout dopředu až o 135 mm. Zákazníci však mají zároveň k dispozici další odkládací prostor v předním kufru o objemu až 57 litrů, což je obzvlášť přínosné při cestování na delší vzdálenosti s větším množstvím zavazadel. 

S digitálním panelem sdružených přístrojů sousedí kovová vložka, do níž lze umístit víceúčelovou přihrádku s držákem. O příjemný tepelný komfort cestujících v zimních měsících se postarají funkce vyhřívání volantu a sedadel vpředu. IONIQ 5 je rovněž vybaven prémiovým audiosystémem Bose.

Evropští zákazníci budou mít na výběr tři barevné varianty interiéru. Základní paket zahrnuje barvy interiéru Obsidian Black a Dark Pebble Gray/Dove Gray, zatímco na přání dodávaný barevný paket nabízí kombinace barev Dark Teal/Dove Gray..

Síla pohonu všech kol

Na vrcholu nabídky je elektrických pohonů je varianta s pohonem všech čtyř kol (AWD) s baterií o kapacitě 72,6 kWh, poskytující výkon 225 kW a točivý moment 605 Nm. Taková verze se pyšní zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. V případě, že je pohon všech čtyř kol kombinován s verzí o nižší kapacitě baterie, činí hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h 6,1 sekundy.

IONIQ 5 s jedním elektromotorem vzadu disponuje nejvyšším výkonem 160 kW (125 kW v kombinaci s baterií o kapacitě 58 kWh), maximálním točivým momentem 350 Nm a pohonem zadních kol. Tato varianta ve spojení se sadou akumulátorů o kapacitě 72,6 kWh nabízí zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,4 sekundy. V kombinaci s 58 kWh sadou akumulátorů je zrychlení z 0 na 100 km/h otázkou 8,5 sekundy. IONIQ 5 je navíc připraven i na jízdu s přívěsem, který může mít hmotnost až 1 600 kg.

Díky službám Bluelink máte auto i cestu pod kontrolou

Hyundai nabízí nejnovější verzi svých vylepšených služeb Bluelink pro síťově propojené automobily, zahrnující řadu nových funkcí a umožňující zákazníkům ovládat svůj vůz prostřednictvím chytrého telefonu nebo hlasových povelů.

Aplikace Bluelink zobrazuje aktuální dojezd vozu, stav nabití baterie a během připojení na veřejnou či domácí nabíječku taktéž zbývající dobu dobíjení. Zákazníci mají k dispozici pokročilý systém správy trakčního akumulátoru, díky němuž si mohou nastavit čas nabíjení dle svých potřeb, rozpočtu, nebo odběrového tarifu.

Nová funkce online výpočtu trasy využívá připojení ke cloudu. Spolehlivější jsou také nové výpočty trasy v případě měnící se situace. Uživatelé díky tomu uvidí na mapě více nabíjecích stanic včetně jejich dostupnosti a přibližné doby nabíjení. Po kliknutí na ikonku nabíjecí stanice na mapě se zobrazí informace o druhu dostupného nabíjení, zda se jedná o střídavý nebo stejnosměrný proud, případně rychlonabíjecí stanice, například ze sítě IONITY. Tato služba bude aktualizována v reálném čase.

Dynamický systém hlasového ovládání online přijímá v modelu IONIQ 5 jednoduché hlasové povely umožňující komfortně ovládat klimatizaci, audiosystém, otvírání/zavírání zadního výklopného víka, vyhřívání volantu, vyhřívání/odvětrávání sedadel a další funkce. Systém také pomůže s vyhledáváním zajímavých cílů, informuje o počasí a nabízí i aktuální data o vývoji na akciových burzách.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit