Finance

Interim management hledají firmy čím dál častěji

>Mario Rychtera Mario Rychtera
22 února, 2021

Pojem interim management není v České republice natolik rozšířený. Potvrzuje to průzkum, který provedla společnost TP Consulting, specializující se na interim management zejména v automobilovém průmyslu. Výsledky průzkumu se odvíjí od množiny 432 hledaných klíčových slov z vyhledávačů Seznam a Google.  Za poslední 4 roky vzrostlo vyhledávání pojmu interim management o 30 %. Vzrostl zájem i o krizový management.

Pojem interim management je termín, který se v česku pomalu dostává do povědomí. Slovní spojení označuje dočasné najímání odborníků jakožto externích zaměstnanců. Jedná se zejména o manažerské a odborné pozice, od kterých se očekává specifické zaměření, odborné zkušenosti i nabyté schopnosti.

Tito odborní konzultanti mohou firmě nabídnout novou a svěží perspektivu. Mezi jejich hlavní přidané hodnoty patří bohaté zkušenosti napříč firmami různých velikostí, zaměření i manažerského stylu,“ konstatuje Michala Soukupová ze společnosti TP Consulting.

V případě nastalé (například koronavirové) krize, je potřeba takovou situaci řešit ve firmě co nejrychleji, a proto je najímání konzultantů a odborníků z IT sektoru, finančnictví, logistiky, případně i odborníků projektového managementu či profesionálů z lidských zdrojů často tou nejlepší volbou. Tito manažeři jsou rychle “k dostání“ – firma nemusí řešit výběrový proces. Odborníci jsou pro firmu výhodou i svým novým know-how, které s sebou do firmy mohou přinést.

Průnik do českých firem

V současnosti není v České republice termín interim management zažitý tak, jako je v zahraničí. Tento fakt se projevil i na hledanosti tohoto segmentu. Lidé na internetu vyhledávají pouze obecná slova typu interim, interim management či interim manager.

Data zainteresované společnosti WebMedea services evidují až 30% nárůst hledanosti pojmu interim management na českém internetu, což poukazuje na zvyšující se potenciál interim managementu. Data jsou sledována v horizontu čtyř let – od roku 2017 až do roku 2020.

Nejžádanější témata

Zažitost interim managementu v České republice reflektují níže uvedená data. Zvýšený zájem je jen o podobná slova, a to například interim management, který za rok 2020 vyhledalo měsíčně průměrně 1571 uživatelů. 

Lidé na českém internetu se podle naší analýzy doposud nedokázali sžít ani s českými ekvivalenty, přes které velké konzultační firmy nabízející interim management odkazují a nabízejí své služby – dočasný manažer, prozatímní manažer či přechodný manažer,“ podotýká Richard Novák, analytik, WebMedea services.

Zvýšený zájem se v minulém roce projevil o přidružená témata, která souvisí s interim managementem – krizový management (2 423 hledání) a projektový management (2 999) anebo interní komunikace (245) či management změn (217). Tato data prokazují, že lidé se o interim management zajímají, ale neumí své potřeby přesně zformulovat. Proto je třeba povědomí o interim managementu v České republice i nadále budovat.

Typický interim manažer je překvalifikovaný seniorní specialista s mnoha lety zkušeností a výbornou jazykovou výbavou, který může doslova naskočit do rozjetého vlaku a podle potřeby jej přibrzdit nebo naopak udržet i v plné rychlosti na kolejích,“ popisuje nesporné výhody interim manažerů Michala Soukupová. 

Data související s pojmem interim management

Níže v grafu jsou zohledněné pojmy interim management, projektový management a risk management, a to po dobu čtyř let – od roku 2017 až do roku 2020.

Dle provedeného průzkumu společnost WebMedea services eviduje až 30% nárůst v hledanosti pojmu interim management na českém internetu za zmiňované období. Data tak poukazují na zvyšující se potenciál o interim management. Zájem o projektový či risk management je za dobu čtyř sledovaných let poměrně konstantní a s minimálními výkyvy.

Úspěch interim manažerů se odvíjí od získaných referencí, protože úspěšný manažer má na svém kontě spokojené klienty s dobrými výsledky.

Emoční inteligence a soft skills, které vedou ke správnému vyhodnocení situace, adekvátnímu přístupu a vhodnému chování s ohledem i na firemní kulturu, by tak měly být součástí jeho portfolia profesních dovedností,“ přibližuje Michala Soukupová.

Přesný pojem interim management hledá pouze 22 % uživatelů. Celých 78 % vyhledávání pak připadá na spojení této služby s konkrétní firmou. V České republice tak platí, že na rozšíření pojmu a služby interim management je nutné i nadále pracovat.

Z výše uvedeného průzkumu vyplývá, že zájem o interim management v průběhu 4 let stoupl zhruba o 30 procent. Zároveň pojem interim management není v České republice natolik známý, nakolik je v zahraničí. Uživatelé internetu prozatím neumí své požadavky přesně specifikovat a namísto interim management hledají podobné výrazy typu krizový management, projektový management či interní komunikace či management změn.

 

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit