Finance

Skupina Stellantis odolává nepřízni s úspěchem a dosáhla dvouciferného meziročního růstu

>Redakce Redakce
16 května, 2022

Skupina Stellantis oznámila výsledky, kterých v prvním čtvrtletí dosáhla díky produktové a technologické ofenzívě. Ukazují, že skupina je schopna čelit současným negativním vlivům a zároveň realizovat cíle odvážného strategického plánu pro příští desetiletí Dare Forward 2030.

Čistý obrat ve činil 41,5 miliardy eur, což je o 12 % více než pro výsledek za 1. čtvrtletí 2021, který činil 37 miliard eur, odráží správně zvolenou cenovou politiku, kvalitní sortimentní skladbu vozů a příznivé vlivy měnových kurzů. 

Konsolidované tržby ve výši 1 374 tisíc kusů znamenají pokles o 12 % zejména v důsledku nesplněných dodávek objednaných polovodičů. Celkové zásoby nových vozů k 31. březnu 2022 ve výši 807 000 kusů, což je v porovnání s 31. prosincem 2021 stabilní hodnota; zásoby výrobců představují 179 000 vozů. Řádná dividenda ve výši 1,04 eur na akcii schválená na valné hromadě byla vyplacená akcionářům v dubnu 2022.

Obrat skupiny Stellantis v prvním čtvrtletí roku 2022 ukazuje velký potenciál nových produktů, zejména modelů Jeep Grand Cherokee L a Wagoneer/Grand Wagoneer v Severní Americe vozů DS 4, Fiat New 500, Opel Mokka a řady lehkých užitkových vozů v Evropě, modelů Jeep Grand Cherokee, Peugeot 3008 a Citroën C4 na Blízkém východě a v Africe a vozů Fiat Pulse, Jeep Compass, Peugeot 208 a Fiat Cronos, které významně přispěly k vedoucímu postavení skupiny na jihoamerickém trhu. Současně pokračoval nárůst prodeje nízkoemisních vozidel značek skupiny Stellantis, přičemž prodeje bateriových elektromobilů (BEV) v Evropě vzrostl oproti předchozímu roku o více než 50 %. 

Díky tomu, že skupina v průběhu 1. čtvrtletí 2022 navázala strategická partnerství se společnostmi LG Energy Solution a Automotive Cells Company, dosáhla významného pokroku na cestě k cíli 400 GWh kapacity baterií do roku 2030. Tato partnerství povedou k výstavbě prvního velkého závodu na výrobu lithium-iontových baterií v Kanadě (Windsor) a k rozvoji nového závodu na výrobu baterií v továrně v italském Termoli. Další klíčovou součástí našeho plánu Dare Forward 2030, který určuje pevný směr pro udržitelnou budoucnost, je uzavření strategických partnerství se společnostmi Amazon a Foxconn v rámci naší dynamiky softwarových řešení.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit