Ekologie, Nepřehlédněte

Renault vytvořil Limo speciálně pro Taxi a VIP řidiče, Evropa dostane jen 40 kusů

>Redakce Redakce
10 září, 2021

Mobilize představuje Limo, 4dveřový sedan s délkou 4,67 m a 100 % elektrickou motorizací, určený pro taxíky a osobní vozidla pro přepravu osob s řidičem. Bude se prodávat pouze na objednávku ve formě paušálů a nabídek mobility dle vlastní volby.

Mobilize Limo je výsledkem joint-venture založeného Skupinou Renault a Jiangling Motors Group Co., Ltd (JMCG) v roce 2018. Zatím vznikne flotila 40 Mobilize Limo za účelem ověření služeb, které se budou prodávat v Evropě od druhého pololetí roku 2022. Limo má délku 4,67 m, šířku 1,83 m a výšku 1,47 m. Rozměry blížící se modelům ze segmentu D, ztímco dojezd 450 km zcela naplňují potřeby běžného provozu. 

Přeprava osob má potenciál

V Evropě neustále roste ride-hailingový trh (taxíky a osobní vozidla pro přepravu osob s řidičem). Oproti současným 28 miliardám eur by měl v roce 2030 dosáhnout 50 miliard. To je také trh, který je třeba rychle a masivně elektrifikovat. Elektrické modely budou nezbytné pro přístup do center měst podléhajících omezení provozu, zejména do zón s nízkými emisemi, jejichž počet roste všude v Evropě. Počet řidičů těchto vozidel roste zejména v městských a příměstských oblastech. Jako příklad můžeme uvést, že ze 47 500 osobních vozidel pro přepravu osob s řidičem registrovaných ve Francii se 70 % z nich pohybuje v oblasti Ile-de-France (statistiky 2020, Stacian).

S dojezdem přibližně v řádu 450 km (probíhá homologace WLTP) a tichým provozem, bez trhání a vibrací jsme mysleli na odvrácení obav řidičů a správců flotil spojených s elektromobilitou.

Vůz a služby v jednom balíčku

V případě Mobilize Limo se bude prodávat současně vozidlo a služby pro všechny typy řidičů: taxíky, osobní vozidla pro přepravu osob s řidičem a ostatní služby zaměřené na přepravu osob (zdravotní, neziskové organizace atd.). Díky nabídce Mobilize budou moci všichni tito profesionální řidiči využívat úplný a jejich potřebám uzpůsobený balíček služeb, ať už vykonávají svou činnost na plný úvazek, zkrácený úvazek či příležitostně. Tyto služby budou k dispozici rovněž pro ostatní elektromobily ze Skupiny Renault.

Nájemní smlouvy, které bude řídit RCI Bank and Services a které bude Mobilize nabízet, budou flexibilní, pokud jde o počet ujetých kilometrů a délku trvání. Příležitostným řidičům bude rovněž nabízena možnost platby za jednotlivé použití (pay as you drive). Pro společnosti zabývající se taxislužbou a přepravou osob s řidičem v osobních vozidlech bude Mobilize ostatně díky partnerskkým start-upům nabízet komplexní řešení pro jejich činnost (dispečink, platba, úhrada, nabíjení, konektivita…) s cílem optimalizovat náklady na užívání vozidel (TCO, Total Cost of Operations) a operativní know-how pro zákazníky.

Paušály Mobilize budou zahrnovat také služby týkající se záruk výrobce, údržby, pojištění a řešení nabíjení. Cílem těchto konkurenceschopných balíčků „all inclusive“, které budou následně představeny podrobně, je nabídnout profesionálním řidičům skutečnou pohodu.

Elegantní a hodnotný design

Čtyřdveřový sedan bude nabízen ve třech nejžídanějších odstínech – Metallic Black, Metallic Grey, Glossy White, doplněných 17palcovými koly. 

Uvnitř vyvolává Limo klid a pohodu s potahy z umělé kůže, které jsou hebké na dotek a snadno se čistí. Provedení výplně dveří se světelným pásem a prvky na způsob kovu podtrhují vnímanou kvalitu. K dispozici je i ambientní osvětlení v 7 barvách. Logo Mobilize je rovněž umístěno na volantu a na koberečcích.

Přístrojová deska je hodna sedanů z daného segmentu s kvalitními materiály a dekorativními prvky na způsob karbonu. Obsahuje dva displeje v širokém pásu v horní části: jeden 10,25palcový displej pro kombinaci digitálních údajů a další 12,3palcový dotykový displej uprostřed přístrojové desky pro multimediální funkce.

Pohodlí pro řidiče a jeho cestující

Sedadlo řidiče má elektrické nastavení v 8 směrech (4 směry pro sedadlo spolujezdce) a volant nastavitelný jak výškově, tak podélně. V přední části vozidla, mezi sedadly, se nachází chlazený úložný prostor.

Díky rozvoru v délce 2,75 m nabízí Mobilize prostorný interiér pro cestující na zadních sedadlech, zejména s prostorem pro kolena 288 mm, což odpovídá vozidlům z vyšší kategorie. Přístup na zadní sedadla je rovněž usnadněn širokým otvíráním dveří. Na zadních sedadlech mohou pohodlně sedět, zejména díky rovné podlaze, tři osoby. Na sklopné loketní opěrce uprostřed jsou 2 otvory na nápoje. Cestující na zadních sedadlech mají rovněž k dispozici dvě USB zásuvky umožňující připojit si chytrý telefon nebo tablet. Ze zadních sedadel je rovněž možné ovládat hlasitost rádia a také nastavitelné ventilátory pro upravení proudění vzduchu a světla na čtení.

Zavazadlový prostor má objem 411 litrů a praktickou délkou pro nakládání velkých zavazadel. Pod podlahou kufru se nachází dojezdové rezervní kolo.

Čistě elektrický pohon

Mobilize Limo je vybaven 100 % elektrickým výkonným motorem s výkonem 110 kW (150 koní) a točivým momentem 220 Nm, který je okamžitě k dispozici. Zrychluje z 0 na 100 km/h za 9,6 sekund a jeho maximální rychlost je omezena na 140 km/h. Řidič si může vybrat mezi třemi režimy řízení (eko, normal a sport). V menu vozidla si může také zvolit tři úrovně intenzity rekuperačního brzdění.

Limo se velmi dobře pohybuje ve městech s průměrem pro otáčení v řádu 11,2 m. Je vybaveno vnějším zvukovým systémem, aby upozornilo na svou přítomnost chodce a další vozidla ve městě. Tento systém je trvale aktivní až do rychlosti 30 km/h, jakmile je aktivován režim Drive.

Univerzální rozsah konektivity

Multimediální systém nacházející se uvnitř vozidla Mobilize Limo umožňuje zrcadlit telefon na centrální 12,3palcový displej. Z tohoto důvodu používá většina řidičů své vlastní přístroje pro navigaci a přístup na platformy (například Uber).

Aplikace určená po Limo umožňuje řidiči rovněž přístup k informacím vozidla, lokalizovat ho v prostoru a kontrolovat na dálku určité funkce (otevření/zavření dveří, úprava teploty před jízdou, spuštění nabíjení baterie atd.).

Snadné nabíjení

Ve vozidle Mobilize Limo je kapalinou chlazená lithium-iontová baterie s kapacitou 60 kWh. Umožňuje vozidlu ujet mezi dvěma nabitími přibližně 450 km (probíhá homologace cyklu WLTP). Dostatečný dojezd pro intenzivní pracovní den se zajištěním potřebného počtu kilometrů, které denně ujede profesionální řidič (v průměru 250 km/den), a i pro delší dobu pro řidiče, kteří hodně jezdí.

Mobilize Limo je kompatibilní se všemi nejběžnějšími typy AC a DC nabíjení, což znamená, že je možné ho připojit do všech veřejných nabíjecích stanic a do domácích zařízení typu Wallbox. Je také možné nabíjet z obyčejné síťové zásuvky. S rychlým nabíjením je možné dosáhnout dojezdu 250 km již za pouhých 40 minut.

Vsoká úroveň bezpečnosti

Limo je vybaveno 100 % LED osvětlením zaručujícím optimální viditelnost v noci. Má 8 airbagů (2 čelní, 2 boční vpředu, 2 boční vzadu a 2 hlavové) a to nejlepší z technologií asistenčních systémů (ADAS):

– Adaptativní tempomat (Adaptative Cruise Control)
– Detekce mrtvých úhlů (Blind Spot Detection)
– Upozornění na přejíždění čar a udržení vozidla na cestě (Lane Change Assist, Line Keeping Assist, Lane Deviation Warning)
– Automatické nouzové brzdění s detekcí chodců (Front Collision Warning, Pedestrian Collision Warning, Advanced Emergency Braking)
– Rozpoznávání silničního značení (Traffic sign recognition)
– Panoramatický 360o kamerový systém (Around View Monitor)
– Parkovací asistent vpředu a vzadu (Front and rear parking radar)
– Upozornění na přítomnost vozidel při couvání (Rear Cross Traffic Alerte)
– Upozornění na otevřené dveře (Door Opening Alarm)
V závislosti na trzích může mít Mobilize Limo vyhřívaná sedadla a volant.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit