14. července 2024
Ekologie, Novinky

Alfa Romeo Tonale Plug-In Hybrid Q4 dokazuje, že elektrifikace jinak neovlivnila výjimečnou DNA značky

>Redakce Redakce
09 prosince, 2022

Alfa Romeo Tonale Plug-In Hybrid Q4 představuje poslední přírůstek do řady Tonale, se kterou značka vstoupila do světa elektrifikace, a přitom zůstala věrná své italské sportovní DNA s tradicí už od roku 1910. Jedná se o vrcholnou verzi řady Tonale, která otevírá zcela novou kapitolu proměny Alfa Romeo a kombinuje maximální účinnost a sportovnost. Novinka nabídne v městském cyklu a v ryze elektrickém režimu dojezd přes 80 km, celkový dojezd 600 km a emise 26 g CO2/km.

Díky novému plug-in hybridnímu motoru poskytuje Alfa Romeo Tonale maximální účinnost a udržitelnost. Systémy elektrifikace byly ale navržené s ohledem na DNA značky. Plug-in hybridní pohon Q4 s výkonem 280 k představuje to nejlepší z hlediska výkonu a výdrže baterie. Pokročilý hybridní systém kombinuje přeplňovaný čtyřválec 1.3 MultiAir o výkonu 180 k s 6stupňovou automatickou převodovkou pro pohon předních kol a elektromotor s výkonem 90 kW a točivým momentem 250 Nm pro pohon zadních kol. Zrychlení z 0 na 100 km/h zabere pouhých 6,2 sekundy, maximální rychlost v ryze elektrickém režimu dosahuje 135 km/h, v hybridním 206 km/h. 

Lithium-iontová baterie (306 V, 15,5 kWh) poskytuje elektrický dojezd přes 80 km v městském cyklu a více než 600 km v kombinovaném provozu, což z Tonale Plug-In Hybrid Q4 dělá jedno z nejúčinnějších plug-in hybridních SUV. Novinka vyniká také z hlediska udržitelnosti. Nový hybridní motor snižuje emise CO2 na 26 kg/km, což představuje snížení celkových emisí řady o 40 %. Snížila se také spotřeba paliva, která v cyklu WLTP klesla na 1,14 litru na 100 km. Maximální účinnost sleduje také nabíjení. Se 7,4 kW nabíječkou trvá plné nabití baterie méně než 2,5 hodiny.

Tonale Plug-In Hybrid Q4 je vybaveno pohonem všech kol Q4. Pohon předních kol zajištuje spalovací motor a pohon zadních kol obstarává elektromotor. K dispozici je tak typické potěšení z jízdy Alfa Romeo a nejlepší agilita, lehkost a jízdní dynamika v dané třídě.

Nastavení vozu jedním tlačítkem

Funkce jízdních režimů D.N.A. byly přepracované a jediný volič umožňuje řídit pohon Q4 a elektronické ovládání, koordinovat činnost motoru a převodovky a upravovat odezvu. 

Režim „Dynamic“ byl navržen tak, aby co nejlépe využil výkon vozidla pomocí specifické kalibrace škrticí klapky, řízení převodovky a ovládání stability, a současně nabídl přímější odezvu volantu. Režim „Natural“ nastavuje pohon do hybridního režimu s pohonem všech kol pro optimalizaci výkonu. Využití spalovacího motoru a elektromotoru je řízené automaticky a umožňuje úsporu energie a paliva bez obětování výkonu. Poslední režim „Advance Efficiency“ byl navržen pro dosažení maximální energetické účinnosti v plně elektrickém jízdním režimu. Je to ideální režim pro cesty do center měst, protože umožňuje plně respektovat dopravní a emisní omezení. Když povolíte plynový pedál, vozidlo pokračuje v jízdě „plachtěním“. Při jízdě z kopce se aktivuje nová funkce eCoasting Descent Control, která udržuje konstantní rychlost 50 km/h (nastavitelná lehkým dotykem plynu nebo brzdy).

Funkce E-Save umožňuje dobíjet nebo udržovat úroveň baterie ve chvílích kdy je spalovací motor zapnutý. Rekuperace pak dovoluje obnovu energie v baterii během všech fází zpomalování a brzdění. Aktivací funkce E-Coasting pak dochází k rekuperaci energie i při zpomalení s nohou mimo brzdový pedál.

Komfort prémiové kvality

Pokud jde o prostornost, ta je na vrcholu dané třídy. Tonale pohodlně pojme čtyři dospělé osoby (2 vpředu a 2 vzadu), a to s výškou až 1,9 m. Konstrukční kvalita se projevuje také nízkými vibracemi a hlučností. K tomu pochopitelně přispívá i tichý pohon během ryze elektrické jízdy. Komfort vozidla umocňuje mimořádně jemná estetická kvalita materiálů a povrchových úprav a také plná nabídka inovativních a snadno použitelných technologií.

Palubní komfort zajišťuje mimo jiné dvouzónová klimatizace, příjemné ambientní osvětlení, sofistikovaný infotainment, ventilovaná a vyhřívaná přední sedadla a audio systém Harman Kardon se 14 reproduktory. Nový model nabízí elektricky ovládané zadní výklopné dveře nebo bezdrátovou nabíjecí podložku před řadicí pákou. 

Pokud jde o bezpečnost, Tonale Plug-In Hybrid Q4 nabízí asistenční systémy ADAS pro autonomní řízení 2 úrovně, kameru s vysokým rozlišením pro 360° pohled kolem vozidla, sledování mrtvých úhlů a detekci křížení dráhy za vozidlem. To v kombinaci s vynikající konstrukční a výrobní kvalitou přináší 5hvězdičkové hodnocení NCAP. 

Špičkový digitální zážitek

Nejmodernější software a konektivita přinášejí požitek z jízdy v duchu tradic značky a zároveň zaručují pohodlný a neustále připojený zážitek. Mezi inovativními technologickými řešeními vozidla vyniká integrace s hlasovým asistentem Amazon Alexa. Řešení nabízí pohodlnou možnost interakce se systémem bez použití rukou, jen pomocí hlasu. Amazon Alexa navíc zajišťuje neustálý přísun informací o stavu vozidla z pohodlí domova, a to včetně úrovně nabití baterie.

Zcela nový infotainment je součástí standardní výbavy a nabízí obsah, funkce a služby, které jsou neustále aktualizované prostřednictvím přizpůsobitelného operačního systému Android a připojení 4G s aktualizacemi „Over The Air“ (OTA). Díky obrazovce s vysokým rozlišením s celkovými rozměry 22,5“ – 12,3“ plně digitální přístrojový panel a 10,25“ hlavní dotyková jednotka – a nejlepšímu rozhraní člověk-stroj v dané třídě umožňuje Tonale Plug-In Hybrid Q4 snadné použití a připojení.

K uživatelskému zážitku podobnému jako u chytrého telefonu přispívá multitaskingové rozhraní, díky kterému má řidič k dispozici všechny potřebné informace, aniž by musel spustit oči ze silnice. Přístrojový panel modelu Tonale Plug-In Hybrid Q4 obsahuje řadu vylepšení včetně elektrického loga Biscione ve spodní části pravého ciferníku, které mění barvu podle stavu elektromotoru (vypnuto, zapnuto, zapnuto a nabíjení) a poskytuje všechny informace související s napájením a nabíjením.

U modelu Tonale Plug-In Hybrid Q4 mají premiéru čtyři nové funkce, které rozšiřují služby Alfa Connect:

  • E-control: služba umožňuje zákazníkovi ovládat různé funkce související s elektrickým pohonem, jako jsou nabíjení a spuštění klimatizace/topení na dálku přímo z aplikace My Alfa Connect.

  • Dynamické mapování dojezdu: tato služba umožňuje řidičům cestovat v klidu, protože velmi názorně ukazuje cíle, kterých mohou dosáhnout s momentálním nabitím baterie, a to jak na mapě navigačního systému, tak v aplikaci My Alpha Connect.

  • Vyhledávání nabíjecí stanice: služba umožňuje zobrazit nejbližší veřejné nabíjecí stanice, a to jak na mapě navigačního systému, tak i v aplikaci My Alpha Connect.

  • My eCharge: umožňuje použití aplikace My Alfa Connect pro přímý přístup ke službám Free2Move eSolutions pro správu veřejného a soukromého nabíjení. Umožňuje lokalizovat veřejné nabíjecí stanice, kontrolovat způsoby nabíjení, provádět platby, vizualizovat historii nabíjení, spravovat vlastní Wallbox a rozhodovat, kolik elektrické energie je možné využít, případně zvýšit, snížit, pozastavit a znovu aktivovat nabíjení.

Tonale Plug-In Hybrid Q4 staví na ekosystému služeb Alfa Romeo a nabízí zcela inovativní cestu zákazníkům: od online nákupu po certifikát NFT (Non-Fungible-Token) vycházející z technologie blockchain karty. Na základě volby zákazníka technologie NFT vygeneruje certifikát, který garantuje identitu vozidla, jako i jeho řádnou údržbu, a podporuje tak jeho zůstatkovou hodnotu. Certifikát NFT poskytuje další zdroj důvěryhodnosti na trhu ojetých vozidel a v případě Tonale Plug-In Hybrid Q4 poskytuje ještě další informace navíc.

Speciální edice

Tonale Plug-In Hybrid Q4 je vrcholným modelem řady a je v souladu se strategií zjednodušení a racionalizace řady Alfa Romeo. Model je k dispozici ve výbavě Ti pro elegantnější a výraznější charakter a ve výbavě Veloce pro dosažení maximálního výkonu a sportovnosti.

Tonale Plug-In Hybrid Q4 bude navíc k dispozici v exkluzivní zaváděcí edici „EDIZIONE SPECIALE“, která se může pochlubit prvky v titanovém odstínu, speciálním logem na blatnících, černým logem Tonale, 20“ koly z lehkých slitin, kovovými pedály a červenými brzdovými třmeny Brembo.

Free2move eSolutions

Oficiální nabíječku dodává pro model Tonale Plug-In Hybrid Q4 společnost Free2move eSolutions. Aplikace eSolutions Charging byla navržena pro všechny, jež začínají s elektrickou mobilitou, ale i ty, kteří často využívají veřejné nabíjení. eSolution Charging zpřístupňuje více než 360 000 nabíjecích bodů po celé Evropě, umožňuje jejich nalezení a použití pomocí několika málo kliknutí.

Jedním z nejzajímavějších řešení Free2move eSolutions je eProWallbox – dostupný již při uvedení řady Tonale –, který nabízí větší flexibilitu z hlediska funkčnosti a nákladů. eProwallbox s výkony od 7,4 kW do 22 kW se přizpůsobuje energetickým potřebám a rychlosti nabíjení a je ideálním řešením pro domácí, firemní i veřejné nabíjecí stanice. Řidičům navíc umožňuje řídit nabíjení přímo z chytrých telefonů a díky kontrole přístupu je k dispozici pouze těm, kteří získali autorizaci provozovatele.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit