Ekologie, Novinky

Hyundai IONIQ 6 se stává vlajkovou lodí značky s elektrickým pohonem

>Redakce Redakce
15 srpna, 2022

IONIQ 6 nabídne podle předběžných testů dle WLTP dojezd více než 610 km na jedno nabití, a to ve spojení s všestrannou technologií ultra rychlého nabíjení s napětím 400 V nebo 800 V, která je součástí modulární platformy pro elektromobily E-GMP. IONIQ 6 navíc disponuje nejlepší aerodynamikou ze všech dosavadních modelů Hyundai a řadou atraktivních funkcí, umocňujících zážitky z elektrické mobility, od dvoubarevného ambientního osvětlení přes funkci Speed Sync Lighting až po speciální funkci EV Performance Tune-up a zvukovou technologii e-ASD (Electric Active Sound Design).

IONIQ 6 je ve strategii značky Hyundai dalším ambiciózním krokem vpřed, který urychlí přechod na elektrifikaci a upevní naši pozici globálního lídra v segmentu elektromobilů. Zahájení výroby modelu IONIQ 6 je plánováno na třetí čtvrtletí 2022. Termín uvedení na český trh bude oznámen později.

Elektrifikovaný streamliner využívá výhody platformy E-GMP. Díky ní disponuje extrémně dlouhým rozvorem náprav, 2950 mm. Zákazníci mají na výběr 20“ nebo 18“ kola. IONIQ 6 s pozoruhodnou celkovou délkou 4855 mm, vnější šířkou 1880 mm a vnější výškou 1495 mm zaujme na první pohled osobitě štíhlým a stylovým designem, jímž vyčnívá z davu vzájemně si velmi podobných elektromobilů.

Nastavte si vůz podle nálady

Dvoubarevné ambientní osvětlení umožňuje řidiči individualizovat si vzhled a atmosféru v interiéru výběrem ze spektra 64 barev a šesti předem zvolených motivů.  

Volitelná relaxační komfortní sedadla vpředu umožňují pohodový odpočinek jednoduchým nastavením jejich sklonu. Všechna sedadla jsou navíc specificky koncipována pro elektromobily. V porovnání s konvenčními modely jsou přibližně o 30 procent tenčí, a poskytují tak cestujícím více prostoru. Praktičnost pro zákazníky vylepšují čtyři vstupy USB typu C a jedno rozhraní USB typu A.

Zážitek z jízdy v modelu IONIQ 6 vylepšuje také speciální funkce EV Performance Tune-up, díky níž si řidič může libovolně nastavovat účinek posilovače řízení, výkonovou charakteristiku elektromotoru, citlivost pedálu plynu a provozní režim poháněcího ústrojí.

IONIQ 6 je vybaven zvukovou technologií e-ASD. Cestující uvnitř vozu slyší optimalizovaný zvuk připomínající kosmickou loď. Barva zvuku se přitom mění na základě provozního stavu vozidla.

Výkon rozhodně nechybí

Baterii o kapacitě 77,4 kWh lze kombinovat s pohonem zadních nebo všech kol. Vrcholná verze se dvěma elektromotory umožňuje pohánět všechna kola a nabízí celkový nejvyšší výkon 239 kW a maximální točivý moment 605 N.m. IONIQ 6 s touto konfigurací pohonu dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za obdivuhodných 5,1 sekundy.

IONIQ 6 se může pochlubit pozoruhodně nízkou spotřebou elektrické energie. Verze se standardní baterií o kapacitě 53 kWh, 18“ koly a jedním elektromotorem pohánějícím zadní kola bude mít podle předběžných testů na základě metodiky WLTP spotřebu elektrické energie méně než 14 kWh/100 km. IONIQ 6 je tak jedním z energeticky nejhospodárnějších vozidel na trhu.

Platforma E-GMP modelu IONIQ 6 podporuje nabíjecí infrastrukturu pracující s napětím jak 400 V, tak 800 V. Standardně používá 800V nabíjení. Nabíjení s napětím 400 V probíhá bez nutnosti využívat dodatečné komponenty nebo adaptéry. Z nabíječky o výkonu 350 kW lze IONIQ 6 nabít z 10 na 80 procent za pouhých 18 minut.

IONIQ 6, stejně jako již prodávaný IONIQ 5, nabízí inovativní funkci V2L (Vehicle-to-Load), která zákazníkům umožňuje nabíjet jakákoli elektrická zařízení, což je ideální pro napájení nezbytných zařízení například při výpadku elektrického proudu, kempování nebo výletech. V2L lze využívat pomocí adaptéru nabízeného jako příslušenství, který se připojí k venkovní nabíjecí zásuvce. Kromě venkovní elektrické zásuvky je pod zadními sedadly k dispozici další zdířka pro nabíjení laptopů, telefonů a podobných zařízení.

Digitální svět

Modulární přístrojová deska modelu IONIQ 6 nese 12“ dotykový displej informačního a zábavního systému a 12“ digitální panel sdružených přístrojů.

Informační a zábavní systém modelu IONIQ 6 poskytuje v reálném čase informace o dojezdu na základě aktuálního stavu nabití baterie, a to v přehledné podobě na mapě navigační funkce. Systém doplňují online služby, které pomohou vyhledat a naplánovat nejlepší trasu včetně nabíjecích stanic na vybrané cestě. IONIQ 6 je prvním modelem značky Hyundai, který bude nabízet funkci bezdrátových aktualizací softwaru různých řídicích jednotek. 

Uživatelská rozhraní Apple CarPlay a Android Auto vypadají na širokoúhlém displeji skvěle. K dispozici je podpora připojení většího počtu zařízení prostřednictvím Bluetooth, takže současně lze spárovat dvě zařízení – jedno pro telefonování a jedno pro přehrávání hudby. Osm reproduktorů, včetně subwooferu, prémiového audiosystému Bose zaručuje vysokou kvalitu poslechu. Navigační systém využívá aktualizace Bluelink pro informační a zábavní systém plus mapové podklady.

Vyspělé asistenční systémy

Asistent pro jízdu po dálnici 2 (Highway Driving Assist 2) pomáhá udržovat nastavenou rychlost i vzdálenost od vozidla v předu během jízdy po dálnici, zatímco udržuje vozidlo ve středu jízdního pruhu, a to i při průjezdu zatáčkou. Pokud se vozidlo vpředu pohybuje pod stanoveným rychlostním limitem, řidič drží ruce na volantu a aktivuje směrový ukazatel, vůz automaticky změní jízdní pruh do požadovaného směru.

Když je inteligentní adaptivní tempomat vypnutý, vozidlo se učí řidičův jízdní styl. Po své aktivaci se systém přestává učit a při řízení napodobuje naučený jízdní styl. Autonomní nouzové brzdění pomáhá za jízdy předcházet kolizím s objekty před vozidlem. Stejně tak hlídá okolí vozu při parkování a vystupování. 

Kamerové sledování slepého úhlu B, zobrazuje záběr slepého úhlu pro bezpečnou změnu jízdního pruhu. V případě, že je aktivováno směrové světlo, ukáže záběr slepého úhlu v požadovaném směru.

Široká nabídka barev

IONIQ 6 bude k dispozici s paletou 12 barev karoserie, která zahrnuje matné laky Gravity Gold, Abyss Black Pearl, Nocturne Gray, Digital Green a Serenity White, metalické laky Curated Silver, Nocturne Gray, Ultimate Red, perleťové laky Transmission Blue, Biophilic Blue, Digital Green, případně odstín Byte Blue. Interiér bude na českém trhu nabízen ve dvou barvách: černé a v kombinaci tmavě a světle šedé.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit