Novinky

Nová řada Tourneo Custom posunula užitnou hodnotu vozu na zcela novou úroveň

>Redakce Redakce
25 listopadu, 2022

E-Tourneo Custom je jedním ze čtyř nových plně elektrických modelů Ford Pro, které budou v Evropě uvedeny na trh do roku 2024. Cílí na soukromé i firemní zákazníky a nabízí prostor až pro osm cestujících.

Poprvé jako elektromobil

E-Tourneo Custom využívá stejnou technologii bateriových článků s vysokou energetickou hustotou jako pick-up Ford F-150 Lightning. Akumulátor s využitelnou kapacitou 74 kWh je zde kombinován s elektromotorem o výkonu 160 kW. Plně elektrické hnací ústrojí nabízí také možnost jízdy na jeden pedál, což dále usnadňuje a zpříjemňuje ovládání vozu.

Palubní třífázová 11kW nabíječka na střídavý proud dokáže akumulátor plně nabít za méně než osm hodin. E-Tourneo Custom podporuje také stejnosměrné rychlonabíjení výkonem až 125 kW; v takovém případě lze akumulátor nabít z 15 na 80 % přibližně za 41 minut. Nabíjecí křivka modelu E-Tourneo Custom umožňuje rychlé doplnění elektřiny; při laboratorním testování se pomocí stejnosměrné rychlonabíječky o výkonu 125 kW dojezd prodloužil o téměř 38 km za pouhých pět minut.

E-Tourneo Custom může tahat přívěsy o hmotnosti až 2000 kg  a nabízí také značné užitečné zatížení, což přijde vhod při volnočasovém i pracovním využití tohoto všestranného modelu.

Technologie Pro Power Onboard s výkonem až 2,3 kW pak umožní zákazníkům plně využít potenciál elektrifikovaných verzí Tournea Custom. Prostřednictvím zásuvek v přední části kabiny lze takto napájet digitální zařízení, nářadí nebo sportovní a kempingové vybavení i mimo dosah elektrické sítě.

Diesel i plug-in hybrid

Nové Tourneo Custom PHEV využívá paralelní hybridní soustavu. Zážehový motor 2,5 l s Atkinsonovým cyklem se uplatní při jízdách na dlouhé vzdálenosti, zatímco elektromotor a 11,8kWh akumulátor umožňují ujet i více než 50 km čistě na elektřinu, což je ideální pro pohyb v bezemisních městských zónách.

Vedle elektrifikovaných pohonných jednotek bude Ford nabízet Tourneo Custom také s nejnovější generací vznětových motorů EcoBlue ve variantách 110 kW (150 k) a 125 kW (170 k), a to ve spojení s novou osmistupňovou automatickou nebo šestistupňovou manuální převodovkou.

Nové Tourneo Custom nabízí rovněž volitelný pohon všech kol. Systém inteligentně rozděluje hnací sílu mezi nápravy prostřednictvím elektronicky řízené spojky, přičemž změna trvá méně než 20 milisekund. Je k dispozici v kombinaci se vznětovým motorem EcoBlue o výkonu 125 kW a automatickou převodovkou. Zákazníci, kteří vyžadují silnější záběr pneumatik, ale dávají přednost manuální převodovce, si mohou k motorizacím EcoBlue 110 kW objednat mechanický samosvorný diferenciál.

Všechny varianty pohonných jednotek se pyšní vysoce konkurenceschopnou maximální hmotností přívěsu – u modelů se vznětovým motorem dosahuje až 2500 kg. Novým prvkem výbavy na přání je sklopné tažné zařízení, které lze snadno skrýt, pokud není používáno.

Tourneo Custom je vybaveno rozsáhlou sadou nejnovějších pokročilých asistenčních systémů Ford. Některé prvky jsou u tohoto modelu k dispozici poprvé – konkrétně inteligentní adaptivní tempomat s aktivním udržováním v jízdním pruhu, couvací brzdový asistent, plně aktivní parkovací asistent a 360°soustava kamer, která poskytuje naprostý přehled o situaci okolo vozu.

Luxusní interiér pro práci i zábavu

Standardní modely i modely s prodlouženým rozvorem nabízejí v závislosti na zvoleném pohonu a verzi až devět míst k sezení ve třech řadách. Vylepšená vnitřní výbava začíná novým flexibilním systémem sedadel ve druhé a třetí řadě. Díky jejich uložení v kolejnicích lze snadno upravit poměr prostoru pro cestující a pro náklad podle momentálních potřeb. Sedadla se posouvají dopředu nebo dozadu po vroubkovaných kolejnicích zasazených do podlahy v zadní části kabiny, popřípadě je lze zcela vyjmout. Každé ze tří sedadel druhé řady lze posouvat samostatně, zatímco sedadla třetí řady jsou dělená v poměru 2:1.

Nová sedadla jsou zároveň lehčí než v předchozím modelu a druhá řada je vybavena integrovanými bezpečnostními pásy, takže je možné konfiguraci kabiny změnit rychleji a snadněji. Jednou z možností je i konferenční uspořádání pro šest osob, což je v této třídě ojedinělé.

Velkoplošná prosklená panoramatická střecha akcentuje dojem prostornosti a má speciální úpravu, která zadržuje infračervené záření a pomáhá tak v prostoru pro cestující udržet příjemnou teplotu při cestování na prudkém slunci. Elektricky ovládané posuvné boční dveře mají bezdotykovou funkci – lze je otevřít mávnutím nohy vedle předního kola, například když řidič nese těžké předměty.

Pro maximální pohodlí a požitek z jízdy nabízí zcela nové Tourneo Custom také třízónovou automatickou klimatizaci, výkonný audiosystém B&O se 14 reproduktory a subwooferem umístěným v zadní části kabiny, sofistikované ambientní osvětlení, bezdrátovou nabíjecí podložku pro mobilní zařízení a vyhřívaná krajní sedadla ve druhé řadě.

Ford vyvinul také inovativní digitální klíč. Je inspirovaný hotelovými kartami a podle plánů bude k dispozici od roku 2024. Využívá technologii NFC. Majitelům umožňuje nosit při sportování nebo venkovních aktivitách namísto objemného klíče tenkou voděodolnou kartu a může být přínosem i pro firmy, kde se v jednom vozidle střídá několik řidičů.

Tři osobité verze

Zájemci o nové Tourneo Custom mohou vybírat z několika atraktivních modelových variant. Patří k nim dobrodružně stylizovaný model Active, dynamický Sport a vrcholný stupeň výbavy Titanium X, který nabízí nejobsáhlejší výbavu od stylových 19palcových kol z lehké slitiny přes full matrix LED světlomety až po luxusní potahy sedadel ze syntetické kůže Sensico. Všechny varianty lze kombinovat se všemi typy pohonu, aby si zákazníci mohli specifikovat vůz přesně podle svých potřeb.

Rozšířená výbava modelu Tourneo Custom je spojena s výrazným zlepšením jeho užitných i dynamických vlastností. Zcela nová architektura přináší nižší výšku podlahy a nový integrovaný boční schod, který usnadňuje nastupování a nakládání. Vůz se také pyšní největšími otvory bočních i zadních dveří ve třídě.

Optimalizovaná platforma rovněž dovolila konstruktérům u mnoha variant snížit celkovou výšku pod dva metry, což umožňuje Tourneu Custom vjezd do garáží a vícepodlažních parkovišť, kam se vozidla této kategorie často nedostanou, a zároveň to přispívá ke snížení spotřeby i hlučnosti díky lepší aerodynamice.

Řidič i cestující budou těžit z dynamických vylepšení, která přináší kompletně přepracovaný podvozek se zcela novým nezávislým zavěšením zadních kol. To je standardem pro celou modelovou řadu a uděluje vozu lepší komfort odpružení, ovladatelnost i kultivovanost.

Praktičtější než kdy dříve

Stylová dvou- nebo třímístná přední část kabiny se vyznačuje kvalitními materiály a čistými, moderními plochami. Představuje výrazný pokrok v oblasti technologií a komfortu.

Palubní desce vévodí ergonomická dotyková obrazovka o úhlopříčce 13 palců (33 cm) s informačním a zábavním systémem SYNC 4. V kombinaci s 12palcovým digitálním přístrojovým štítem tvoří intuitivní kokpit orientovaný na řidiče. Kompatibilita s Android Auto a Apple CarPlay je už ve standardní výbavě řešena bezdrátovým propojením.

Aby Tourneo Custom podporovalo aktivní životní styl svých zákazníků, musí umět posloužit i jako pojízdný obývací pokoj nebo kancelář. Proto nabízí inovativní sklopný volant s plochou spodní hranou, který byl nedávno představen v novém modelu E-Transit Custom. Tento užitečný a ve své třídě jedinečný prvek lze použít jako ergonomický držák pro notebook či tablet nebo jej sklopit do roviny a vytvořit tak praktický stolek. Výsledkem je snazší nastupování a vystupování, stejně jako jednodušší pohyb napříč kabinou.

Přemístěním airbagu spolujezdce do střechy se v palubní desce uvolnilo místo pro odkládací schránku dostatečně velkou pro notebook nebo složku formátu A4 a zároveň se zvýšila flexibilita uchycení dodatečného příslušenství, které lze nyní namontovat blíže k řidiči pomocí standardních úchytů AMPS.

Ucelená podpora od Ford Pro

Zákazníci mohou využívat superrychlé internetové připojení prostřednictvím standardně montovaného 5G modemu, který zajišťuje pohodlnou a intuitivní podporu digitálních služeb Ford Pro. Vlastnit a provozovat nové Tourneo Custom je díky tomu pro zákazníky jednodušší a finančně příznivější.

Majitelé mohou řídit nabíjení, předehřívat akumulátor i kabinu, dálkově zamykat dveře, sledovat zabezpečení vozidla a dostávat upozornění na jeho stav prostřednictvím aplikace FordPass nebo softwaru Ford Pro, což je řešení určené firemním zákazníkům.

Všichni provozovatelé vozů Tourneo Custom, soukromí i firemní, mohou také těžit ze služby FORDLiive, která již po celé Evropě pomohla zabránit 145 000 dnům nucených odstávek vozidel. Tato bezplatná služba využívá údaje z automobilu v reálném čase k tomu, aby pomáhala předcházet poruchám a zkracovat dobu oprav prostřednictvím proaktivních upozornění na stav vozidla, urychlených dodávek náhradních dílů a digitální podpory od specializovaných agentů FORDLiive a technických týmů Fordu.

Více než 30 různých modulů nového Tournea Custom je schopno přijímat vzdálené aktualizace Ford Power-Up, které mohou pomoci zlepšit výkony vozu, aktualizovat stávající funkce i přidávat zcela nové.

Modely Tourneo Custom se vznětovými motory EcoBlue poprvé zamíří k zákazníkům v polovině roku 2023, další varianty budou k dispozici ve druhém pololetí.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit