Ekologie, Novinky

S modelem Kona mění Hyundai zažitý přístup k vývoji aut. Bude plný novinek

>Redakce Redakce
27 prosince, 2022

Zcela novým modelem KONA potvrzuje Hyundai své zaměření na trvale udržitelnou mobilitu a technicky orientovaný přístup k designu. Současně jím zatraktivní svou nabídku elektromobilů, kterou inovovala a posunula na ještě vyšší úroveň oceňovaná produktová řada IONIQ. Značka Hyundai bude pro zcela nový model KONA nabízet rozmanité pohony, aby uspokojila různé požadavky svých zákazníků na mobilitu.

Nová KONA je větším SUV než dosud, ale stále zůstává zaměřena na městský provoz. Její odvážnější design dodává vozu na silnici dynamičtější vzhled a interiér je cíleně orientovaný na řidiče. Zcela nový model povyrostl v plně elektrické variantě do délky na 4355 mm, což je o 150 mm více než u předchozí generace. V porovnání s dosavadním modelem se zvětšila také šířka, a to o 25 mm, a rozvor náprav o 60 mm, aniž by KONA ztratila cokoli ze své ikonické designové identity.

Na rozdíl od většiny vozidel nabízených s různými pohony začaly designérské a vývojářské týmy pracovat na plně elektrické verzi, a teprve poté se věnovaly variantám se spalovacími motory, hybridy a výbavovém stupni N Line. Navzdory sdílené platformě má každá varianta svůj originální futuristický design.

Osobitá příď se vyznačuje čistým tvarovým řešením, což přispívá k velmi dobrým aerodynamickým vlastnostem vozu. Čisté plochy rozděluje nepřerušovaná horizontální linie světlometů, které používají u elektricky poháněné verze technologii parametrických pixelů. Nová elektrická KONA je prvním modelem značky Hyundai se souvislými horizontálními světlomety osazenými parametrickými pixely.

Nová KONA překypuje parametrickými povrchy. Ostré diagonální prolisy na bocích propojují chromovanou lištu se spoilerem a výsledná kontura obepíná celé vozidlo. Rovněž zadní svítilny mají podobu nepřerušované horizontální linie, kterou doplňuje třetí brzdové světlo hladce zapuštěné do chromované lišty.

Design jednotlivých variant pohonu se odlišuje v několika ohledech. Elektromobil má pixelové grafické detaily na mřížce otvoru pro přívod vzduchu a na zadním nárazníku, 19“ kola z lehké slitiny s designem inspirovaným pixely, aerodynamické boční prahy, černou obvodovou linii a volitelná černá vnější zpětná zrcátka a černou střechu. Varianty poháněné spalovacími motory nebo hybridními systémy sdílejí odvážný a robustní design nárazníku se spodním ochranným krytem a černé lemy podběhů kol. Stupeň výbavy N Line se může pochlubit volitelnými černými vnějšími zpětnými zrcátky a černou střechou, spoilerem s motivem křídla, agresivnějším designem přídě a zádě s křídlovitě tvarovaným nárazníkem, který vůz vizuálně snižuje, osobitými 19“ koly z lehké slitiny, dvojitou koncovkou výfuku a stříbrným obložením bočních prahů.

Displej s úhlopříčkou 12,3 palce vytváří společně s „plovoucím“ modulem moderní atmosféru. Uživatelské zážitky umocňuje ambientní osvětlení, plnící i praktickou funkci a zvyšuje komfort. Volič převodovky byl přemístěna ze středové konzoly za volant. Výsledkem je přehledné uspořádání a velkorysý prostor pro odložení nejrůznějších předmětů. Speciálně navržená spojitá sedadla ve druhé řadě umocňují estetické pojetí  Za nimi se nachází podstatně zvětšený zavazadlový prostor.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit