12. června 2024

Na sklonku června uspořádala redakce magazínu Business Car tradiční testovací den zaměřený na automobily s ekologickými pohony. Součástí dne byly i odborné přednášky související se současnou největší automobilovou revolucí. 

Po sedmi letech, kdy testovací jízdy s alternativním pohony časopis Business Car organizuje, se tento automobilový segment zcela proměnil. S nástupem masivní elektrifikace se konvenční pohony pomalu vytrácejí a automobilky do svých portfolií zavádějí modely s několika úrovněmi hybridizace. Největší nárůst modelů je ale mezi elektromobily. Není proto divu, že 60 % všech testovacích automobilů poháněla pouze elektřina. 

Letošní ročník Alternativních pohonů v praxi se uskutečnil 21. června ve sportovním resortu Prague City Golf ve Zbraslavi. Přes 200 flotilových manažerů, ředitelů firem a partnerů mělo k dispozici 50 automobilových novinek celkem 20 značek. 

Elektromobilita pohledem firem i uživatelů 

První hosté sem zavítali krátce po osmé hodině ranní, protože blok přednášek byl tentokrát mimořádně bohatý. Odstartoval ještě před devátou hodinou přednáškou Dávida Nagy ze Škoda Auto. Domácí značka si pro klienty připravila speciální produkt věnovaný modelu Enyaq iV 80. Ten se pro trvale velký zájem objevil ve Zbraslavi hned ve třech exemplářích, a i tak patřil Enyaq obecně k nejvytíženějším. 

Václav Vacek ze společnosti Volkswagen Financial Services (VWFS), která byla hlavním partnerem akce, prezentoval inovativně pojatou nabídku produktů reagující na dynamické změny modelové nabídky automobilek. K nejzásadnějším produktům patří možnost financování automobilu jakékoliv značky. S alternativními pohony dochází rovněž k rozšiřování služeb v oblasti nabíjení, které VWFS řeší univerzální kartou programu Chargee. 

Václav Vacek, Volkswagen Financial Services

Když se fleetový manažer rozhodne pořídit do flotily externě nabíjitelný elektromobil, jistě bude potřebovat vytvořit odpovídající zázemí. Právě na tyto potřeby zaměřil svou přednášku Tomáš Knespl ze Smart4Smart. Zmínil různé typy nabíjecích stanic, specifika instalací i správné sladění s typem a způsobem využití daného vozu. Kromě toho rozprášil některé mýty, které sice v hlavách veřejnosti přežívají, ale moderní doba na ně už dávno našla odpověď. Jde zejména o možnosti nabíjení a dojezd. 

 S potřebou odborných konzultací se můžete obrátit také na společnost ALD Automotive. Ta kromě poradenství, nabíjecích karet různých online aplikací nabízí také zdarma zkušební jízdy a zajištění městské mikromobility, například v podobě elektrokol. Pestrou nabídkou služeb a produktů posluchače provedl Pavel Doležel.

Informacemi nabyté dopoledne završil Josef Pokorný z SDA, který svou prezentaci zaměřil na bouřlivě diskutovaný příchod normy Euro 7. Ta se poprvé zaměří kromě emisí výfukových plynů také na emitaci prachových části z brzd a uvolňování mikroplastů z pneumatik.

Testování na okreskách i dálnicích

Výhodou pořádání eventu ve Zbraslavi je lákavá kombinace dálničního úseku, okresních silnic a městské části. Kvalita asfaltového povrchu se navíc střídá, což pomáhá odhalit silné i slabé stránky vozů. A že jich letos bylo požehnaně.

Účastníci vybírali z 50 automobilů dvaceti různých značek. Nejvíce vozů k jízdám nabídli partneři akce automobilka Kia a značky zastupující skupinu Stellantis – Peugeot, Citroën, DS, Opel, Alfa Romeo a Jeep. Na stánku Kia bylo možné porovnat hybridní a elektrickou verzi Nira a nechyběla ani hybridní SUV Sportage a Sorento. Citroën přivezl konvenční C5 X a elektrické SUV kupé ë-C4 X. Značka DS přijela s kompletním portfoliem tvořícím elektrické DS3 a plug-in hybridní DS 7 Crossback i sedan DS9. Peugeot vedle referentské stálice 308 SW předvedl již poněkolikáté kupé-crossover 408 GT. Na obdobný mix segmentů vsadil také Opel s krátkou Astrou a reprezentativním Grandlandem, který ještě doplnil užitkovým elektromobilem Vivaro-e.  

Během celého dne bylo realizováno 340 zápůjček, takže auta se prakticky nezastavila. Enormní zájem hosté projevili o Ford Mustang Mach-E, zejména pak jeho výkonnou verzi GT. Prakticky celou dobu strávily na silnici oba Jeepy Avenger patřící mezi čerstvé novinky českého trhu. Dalším velice atraktivním vozem nově dostupným na českém trhu bylo MG4 Electric. Navzdory přítomnosti tří exemplářů se na něj stála řada. Stejné oblibě se těšily Volkswageny ID. Buzz s možností přímého srovnání užitkové a osobní verze. K hojně půjčovaným vozům dále patřila CUPRA Born, trojice elektrických BMW, nadčasové Audi Q8 e-tron, manažerský streamliner Hyundai Ioniq 6 i plug-in hybridní MG EHS. 

Letos poprvé se na akci Business Caru ukázala plug-in hybridní Alfa Romeo Tonale. Nejmladší novinkou se zase stal Jeep Avenger. Na stánku Ford proběhla národní premiéra užitkových vozů Transit Custom a Courier, které je už možné objednávat a od příštího roku budou k dispozici v čistě elektrické verzi.

Jako jedni z prvních měli hosté možnost vyzkoušet Mitsubishi ASX, jež historicky patřilo k nejoblíbenějším kompaktním crossoverům českého trhu. 

Závěrem bychom rádi poděkovali hlavnímu partnerovi společnosti Volkswagen Financial Services, Audi, CUPRA, SEAT, Volkswagen Osobní vozy, Volkswagen Užitkové vozy. Dále děkujeme hlavním partnerům, automobilkám Kia, Peugeot, DS, Citroën, Opel, Jeep, Alfa Romeo a společnostem Smart4Smart, ALD Automotive. Nemalý podíl na kvalitě a úspěchu testovacího dne měly značky BMW, Ford, Hyundai, MG, Mitsubishi, Renault a Škoda. Za dodavatele služeb nelze opomenout Business Lease a SIXT. 

Galerie z akce na našem Facebooku

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit