Bezpečnost

Díky bezpečnostním inovacím obstály modely SEAT Ibiza a Arona v testech Euro NCAP na výbornou

>Redakce Redakce
14 října, 2022

Nové modely SEAT Ibiza a SEAT Arona obhájily nejvyšší 5hvězdičkové hodnocení bezpečnosti Euro NCAP. Poprvé dosáhly tohoto pozoruhodného výsledku před pěti lety. Prestižní ocenění má ještě větší váhu vzhledem k tomu, že organizace Euro NCAP v uplynulých letech výrazně zvýšila náročnost testovacího procesu.

Testy jsou nyní ještě přísnější a nově zahrnují čelní nárazovou zkoušku s pohybující se bariérou a jedoucím vozem, která nahrazuje test nárazu do mírně přesazené deformovatelné bariéry. Organizace Euro NCAP tak může ještě lépe vyhodnotit úroveň ochrany cestujících uvnitř vozu i způsob, jakým se na tom podílejí přední deformační zóny vozu. Aktualizovány byly také boční nárazy. Například u bočního nárazu levou stranou vozu do bariéry se změnila rychlost a hmotnost bariéry. Rovněž nové je vyhodnocování ochrany při bočním nárazu pravou stranou vozu. Zkušební technici při testech zkoumají také ochranu řidiče a potenciální kontakt mezi řidičem a osobou na sedadle vpředu.

SEAT uspěl v ještě přísnějších testech bezpečnosti Euro NCAP, protože se u nových modelů SEAT Ibiza a Arona zaměřil na evoluci aktivních i pasivních bezpečnostních technologií. Kromě již dodávané výbavy obdržely oba modely optimalizovaný skelet karoserie. Nová konstrukce struktury přídě byla přizpůsobena požadavkům nové čelní nárazové zkoušky s pojízdnou, progresivně deformovatelnou bariérou. Strukturální výztuhy navíc zvýšily úroveň ochrany při bočních nárazech.

Modernizací prošly také zádržné systémy vozidla. Jejich součástí jsou bezpečnostní pásy vpředu s dvojitými předpínači. Výbava zahrnuje rovněž upozorňování na nepřipnutý bezpečnostní pás vzadu. Interiér je ještě bezpečnějším místem pro všechny cestující i díky novému airbagu pro spolujezdce vpředu.

Testy bezpečnosti ocenily také pozoruhodnou škálu aktivních bezpečnostních technologií, které především pomáhají zmírnit následky nehody a v některých případech dokážou kolizi dokonce zabránit.

Nové modely SEAT Ibiza a Arona jsou nyní sériově vybaveny novou kamerovou technologií a asistenčním systémem Lane Assist. Optimalizovaný software palubního radarového systému navíc zahrnuje rozpoznávání chodců a cyklistů, čímž přispívá k ochraně nechráněných účastníků silničního provozu.

Výsledky v detailu

Nový SEAT Ibiza se může pochlubit vynikajícími výsledky ve všech sledovaných oblastech: ochrana dospělých cestujících 83 %, ochrana dětí 82 %, ochrana nechráněných účastníků silničního provozu 66 % a bezpečnostní asistenční systémy 70 %.

Vysoké hodnocení obdržel také nový SEAT Arona: ochrana dospělých cestujících 83 %, ochrana dětí 83 %, ochrana nechráněných účastníků silničního provozu 65 % a bezpečnostní asistenční systémy 70 %.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit