Ekologie

Koncept Škoda Vision 7S vede automobilku do nové éry

>Redakce Redakce
05 září, 2022

Sedmimístnou studií Vision 7S dává Škoda Auto poprvé konkrétně nahlédnout do nového designového jazyka značky Škoda, který se vyznačuje robustním vzhledem, funkčností a autentičností. Vision 7S je také prvním vozem Škoda s matnou barvou karoserie. 

Přední část vozu má známé designové prvky s typickou linií vozu Škoda. Nově navržený nápis Škoda nahrazuje logo značky Škoda. Doplňuje jej nová ambientní světelná lišta, která se táhne podél horního okraje přídě po celé šíři vozidla a vytváří světelný efekt. Takzvaná maska Tech-Deck Face napodobuje moderním způsobem známou masku chladiče vozů Škoda. Navzdory podobné linii je maska Tech-Deck Face výrazně plošší a širší než dosavadní maska chladiče. Žebra jsou nahrazena tmavým sklem, které zakrývá senzory vozu.

Úzké přední světlomety se čtyřokou tváří zasahují hluboko do boků a jsou uspořádány ve dvou řadách nad sebou. Světlomety mají design ve tvaru písmene T. Tvar písmene T mají také LED zadní světla. Dalším výrazným prvkem jsou přední a zadní nárazníky, které jsou vyrobeny z odolných recyklovaných kusů starých pneumatik. Stejný materiál byl použit i na obložení podběhů kol. Kola mají průměr 22″ a aerodynamické ráfky jsou téměř zcela uzavřené.

Interiér mění svou podobu

Interiér studie Vision 7S nabízí až sedmi cestujícím velkorysý prostor a dvě různé konfigurace uspořádání. V režimu Jízda jsou všechny ovládací prvky v základní poloze blízko řidiče a centrální 14,6″ dotykový displej je otočen vertikálně, aby byl v dosahu a bylo možné snadno pracovat s informacemi.

Režim Relax lze aktivovat při nabíjení nebo při zastávce na odpočinek stisknutím tlačítka ve středové konzole. Volant a přístrojová deska se posunou dopředu dále od řidiče a spolujezdce a dojde tak k vytvoření velkorysého prostoru. Sedadlo řidiče a spolujezdce se otočí směrem dovnitř a sklopí se dozadu, což zajišťuje více pohodlí a také volný výhled na centrální obrazovku pro cestující na zadních sedadlech. Sedadla ve druhé řadě se také sklopí dozadu. Cestující tak mohou sedět ještě pohodlněji a lépe sledovat obrazovku, která se v tomto režimu otáčí do horizontální polohy pro optimální zobrazení zábavního obsahu

Středu interiéru dominuje velká otočná obrazovka s úhlopříčkou 14,6″, která je největší, jaká kdy byla na palubě vozu Škoda. Prostřednictvím widgetu nabídky lze posouváním vybírat různé funkce. Do volně přiřaditelné plochy lze například umístit obraz z dětské kamery. Nová středová konzole je vybavena šesti dalšími tlačítky, kterými se řidič dostane přímo do nabídky infotainmentu, telefonu, nastavení vozidla, navigace a aplikací. 

Zde má také místo chytrý telefon, který je hlavním zdrojem informací a personalizace celého systému a lze je používat jako vzdálený trackpad. Ve výplních dveří jsou zabudovány interaktivní plochy s barevným světlem prosvítajícím skrz látku. Například jasné světlo v zářivě oranžové barvě navádí k vnitřní klice dveří skryté ve spodní části dveřní výplně. Modré nebo červené světlo zobrazuje změnu teploty klimatizace. Látku, na kterou lze psát prstem, je možné využít pro krátké poznámky nebo kreslení dětmi. Cestující ve druhé a třetí řadě mohou pomocí magnetů připevnit své vlastní zařízení k opěradlům sedadel před sebou, aby mohli pohodlně sledovat přehrávaný obsah. 

Nové místo pro dětskou sedačku

Inovativní je také pozice dětské Autosedačky, která je umístěna proti směru jízdy na nejbezpečnějším místě ve voze. Je integrována do středové konzole, která je prodloužena až k druhé řadě sedadel.

Dítě, které cestuje ve voze, je tak optimálně chráněno a cestující ve druhé řadě ho mají neustále na očích. Na přání přenáší vnitřní kamera umístěná v zadní části střechy obraz dítěte na centrální displej infotainmentu. Řidič a spolujezdec tak mají vždy přehled o svých dětech.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit