Ekologie

Nový, čistě elektrický DAF CF Electric ujede dvakrát více

>Mario Rychtera Mario Rychtera
11 září, 2020

Společnost DAF Trucks dělá další krok ve vývoji elektrických hnacích soustav a zdvojnásobuje dojezd modelu DAF CF Electric, na více než 200 kilometrů. Představení nové generace akumulátorů navíc znamená snížení hmotnosti o 700 kg, což se přímo projeví jako vyšší užitečné zatížení.

Společnost DAF se pohybuje na samé špici vývoje a prodeje plně elektrických nákladních vozidel. Zkušební provoz prvních modelů CF Electric začal již v roce 2018 u německých a nizozemských zákazníků. Poté se začala prodávat druhá generace, vybavená novým softwarem a novou přístrojovou deskou.

Vyberte tahač nebo podvozek

Model DAF CF Electric je ideální díky svým nulovým emisím a tichému použití v městských oblastech a splňuje všeobecné požadavky na distribuci, dodávky do supermarketů a svoz odpadu. Společnost DAF aktuálně nabízí model CF Electric jako tahač 4×2 (CHJS 37 tun) a jako vozidlo s podvozkem v konfiguraci 6×2 s řízenou vlečenou nápravou pro maximální manévrovatelnost (CHJS 28 tun).

Prověřená technologie

Nejnovější generace vozidel CF Electric staví na osvědčené spolehlivosti a uživatelské přívětivosti předchozích generací. Nově je v současné generaci doplněn lithiumiontový akumulátor s kapacitou 350 kWh (efektivní kapacita 315 kWh). Kromě většího množství energie je akumulátor také mnohem lehčí – o celých 700 kg. Toto snížení se přímo projevuje ve vyšší kapacitě užitečného zatížení. Akumulátor je uložen v gelu, takže teplota vždy zůstává v rozmezí 25 až 40 stupňů Celsia bez ohledu na počasí, což podporuje výdrž a konzistentní výkon akumulátoru.

Dobíjení během nakládky

Díky zvýšené kapacitě akumulátoru, který má přitom stále stejné rozměry, má nyní model CF Electric dojezd více než 200 kilometrů. To je dvojnásobek v porovnání s předchozími generacemi. Úplné nabití akumulátoru se obvykle provádí v domovské základně vozidla a trvá přibližně 75 minut při použití nabíjecí stanice s výkonem 300 kilowattů.

Dobíjením akumulátoru při nakládce nebo vykládce či během přestávky v provozu vozidla je možné v modelu DAF CF Electric ujet až 500 kilometrů denně zcela na elektrický pohon. To je velmi výhodné z hlediska produktivity a efektivity vozidla.

Podpora provozu elektrické flotily

Používání elektrických vozidel vyžaduje od zákazníků specifický přístup. To je důvod, proč společnost DAF nabízí svým zákazníkům podporu prostřednictvím pokročilých modelů simulace trasy, které napomáhají co nejefektivnějšímu plánování pro vozidlo, včetně praktických rad k chytrému a účinnému dobíjení akumulátoru. Společnost DAF také nabízí poradenství – spolu s vybranými dodavateli, jako je společnost VDL –, týkající se optimální infrastruktury pro nabíjení. 

Model CF Electric s prodlouženým dojezdem se začne prodávat v září, přičemž první dodávky se předpokládají na počátku roku 2021.

Technické údaje DAF CF Electric Tahač FT 

   
Podvozek 4×2
Rozvor 380 centimetrů
Hmotnost tahače 9 000 kg
Elektromotor 210 kW
Točivý moment 2 000 Nm
Kapacita akumulátoru 350 kWh (efektivní kapacita 315)
Dojezd plně nabitého vozidla až 220 km
Rychlé nabití akumulátorů   75 minut (při 300 kW)

Technické údaje DAF CF Electric Podvozek FAN

Podvozek 6×2, vlečená náprava  
Rozvor 380/420/460/480 centimetrů
Hmotnost vozidla s podvozkem 10 200 kg
Elektromotor 210 kW
Točivý moment 2 000 Nm
Kapacita akumulátoru   350 kWh (efektivní kapacita 315)
Dojezd plně nabitého vozidla   až 220 km
Rychlé nabití akumulátorů    75 minut (při 300 kW)

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit