Technologie

Multimediální systém Fordu ví, co máte rádi a připomene vám důležité body dne

>Mario Rychtera Mario Rychtera
11 září, 2020

Mnozí řidiči se v průběhu času naučí dokonale rozumět svým autům, ale jak dobře znají naše auta nás? Již brzy automobily svým řidičům připomenou pravidelný hovor, návštěvu fitness centra v obvyklém čase nebo zastávku v oblíbené kavárně.

Nová generace komunikačního a zábavního systému Ford SYNC 4, která se poprvé představí v novém elektromobilu Mach-E, se totiž učí z chování řidiče a dává mu chytrá doporučení.

Systém SYNC propojuje řidiče s okolním světem, aniž by ho nadměrně rozptyloval. Nabízí konverzační ovládání hlasem, hledání na internetu nebo strojové učení z předchozího chování řidiče.

Pamatuje si vaše návyky

Zdrojový kód nové generace systému SYNC byl napsán od základu nově. Hlavním cílem bylo vůz co nejvíce přizpůsobit potřebám a přáním řidiče. V Mustangu Mach-E lze uživatelsky měnit více než 80 různých nastavení, od teploty v kabině přes polohu sedadel až po osvětlení vnitřního prostoru. Systém umí také rozpoznat jednotlivé řidiče podle jejich telefonu nebo klíče a přenastavit vůz ještě předtím, než nasednou.

Díky strojovému učení navíc SYNC lépe chápe obvyklé chování řidiče a průběžně se mu přizpůsobuje. Jezdíte každý pátek na trénink? Voláte cestou z práce domů? Nová generace palubního systému si to zapamatuje a ve správný čas doporučí správný úkon, aby se řidič mohl co nejvíce soustředit na řízení a sledování provozu.

Ovládací rozhraní systému SYNC je v Mustangu Mach-E tvořeno dotykovou obrazovkou s rozlišením Full HD a úhlopříčkou 15,5 palce (39 cm), doplněnou o jediný fyzický ovladač v dolní části. Grafické prostředí bylo zjednodušeno tak, aby se v něm řidič při letmém pohledu zorientoval snadněji a rychleji. Používat lze ovládací gesta zažitá z chytrých telefonů, jako je zvětšování/zmenšování oddálením a přiblížením prstů nebo otáčení obrazu dvěma prsty.

Grafické rozhraní infotainmentu SYNC bylo optimalizována tak, aby řidič nikdy nebyl od požadované aplikace, informace nebo ovládacího prvku vzdálen více než na dva dotyky. Velká obrazovka a inovativní uspořádání do karet, umožňují souběžně zobrazit několik aplikací, takže se už například nestane, že příchozí telefonát překryje obrazovku navigace zrovna v okamžiku, kdy se blíží odbočka.

Připravte vůz na cestu předem

Řadu funkcí a nastavení Mustangu Mach-E si zákazníci budou moci předkonfigurovat ještě před fyzickým převzetím vozu. Nová funkce dálkového nastavení jim umožní vytvořit si předem osobní profil, uložit oblíbené destinace nebo dokonce vyhledat nabíjecí stanice v okolí.

Nastavení je možné provést přes webové rozhraní nebo v mobilní aplikaci FordPass. Tímto způsobem lze přizpůsobit také jízdní režimy: Active (aktivní), Whisper (tichý) a Untamed (nezkrocený).

Personalizovaný profil je uložen v cloudu. Jakmile zákazník poprvé spáruje svůj telefon s vozem, všechna nastavení se automaticky načtou a vůz je připraven vyrazit. Budoucí aktualizace na dálku umožní přednastavit ještě před převzetím vozu také rozhlasové stanice.

Prostřednictvím telefonu mohou majitelé svůj Mustang Mach-E rovněž odemykat. Po aktivaci funkce „telefon jako klíč“ vůz automaticky rozpozná blížícího se řidiče podle jeho telefonu, odemkne dveře a upraví nastavení podle zvolených preferencí. Pokud se telefon vybije, lze vůz odemknout zadáním kódu na klávesnici na dveřích.

Partner pro konverzace

Nová generace systému SYNC přináší pokročilé konverzační ovládání hlasem. Systém rozumí běžné řeči v 15 evropských jazycích včetně češtiny. Řidič tak může promlouvat ke svému vozu stejným způsobem, jako kdyby hovořil ke spolucestujícímu. Hlasem lze ovládat zábavní funkce, navigaci, klimatizaci i telefon.

V zájmu zajištění co nejvhodnějších odpovědí na pokyny a dotazy kombinuje SYNC zabudovanou inteligenci s vyhledáváním na internetu. Řidič se tak může spolehnout, že když požádá o vyhledání nejbližší restaurace či jiné provozovny, dostane se mu přesné a aktuální odpovědi.

Podpora Apple CarPlay i Android Auto je v nové generaci systému SYNC instalována bezplatně, nyní včetně možnosti využívat bezdrátové spojení mezi telefonem a vozem. Velká obrazovka umožňuje zobrazovat rozhraní Apple CarPlay či Android Auto společně s dalšími aplikacemi systému SYNC, jako je navigace nebo rádio.

Konektivitu dále rozšiřuje softwarové rozhraní SYNC AppLink, umožňující ještě hlubší integraci mezi telefonem a vozem. Rozhraní AppLink je podporováno mj. aplikacemi: what3words, Waze, Webex a dalšími.

Elektromobilům naplánuje dobíjecí pauzy

Systém SYNC nové generace poradí řidičům elektrických automobilů, kdy a kde cestou nabíjet. V reálném čase zobrazuje informace o dostupnosti nabíjecích stanic a cenách.

Udávaný dojezd je průběžně přepočítáván podle hustoty provozu, terénu, počasí i údajů z jiných elektrických vozů Ford, které danou trasou již projely. Pokud se dojezd na základě těchto propočtů skokově změní, zobrazí se upozornění spolu s vysvětlením, proč k tomu došlo.

Majitelé budou mít přístup k největší síti nabíjecích stanic v Evropě a budou moci za nabíjení platit prostřednictvím aplikace FordPass. K nabití trakční baterie Mustangu Mach-E z 10 na 80 procent postačí méně než 40 minut. Na vysokovýkonných nabíječkách IONITY se bude vůz nabíjet průměrnou rychlostí 119 km dojezdu za 10 minut nabíjení.

Míru nabití baterie a zbývající dojezd lze zkontrolovat i na dálku, prostřednictvím aplikace FordPass, v níž lze také nastavit upřednostňované časy nabíjení – například s ohledem na zvýhodněnou sazbu elektřiny mimo špičku. Nastaví-li řidič v aplikaci čas odjezdu, bude kabina v požadovaném okamžiku vyhřáta nebo vychlazena na nastavenou teplotu.

Online navigace

Nová navigace s online připojením pomůže řidičům dorazit do cíle včas, protože se dokáže vyhnout místům s hustým provozem. Aktuální a prediktivní dopravní informace poskytuje specializovaná společnost TomTom, zatímco za výběrem optimální trasy v navigaci stojí řešení společnosti Garmin.

Aktuální verze map je vždy uložena přímo ve voze, aby navigace fungovala i v místech bez datového pokrytí.

V cíli cesty dokáže systém řidiči pomoci i s vyhledáním volného parkovacího místa. Aplikace FordPass pak disponuje funkcí, která zobrazí polohu zaparkovaného vozu. To přijde vhod zejména na rozlehlých neznámých parkovištích, kde nemusí být vždy snadné udržet si při odchodu od vozu přesný přehled o jeho poloze v rámci parkoviště.

Aplikace FordPass dále obsahuje specifické navigační funkce pro majitele elektricky poháněných automobilů. Trasu lze naplánovat předem přímo v aplikaci včetně zastávek na nabíjení nebo jiných bodů zájmu a před odjezdem ji jednoduše odeslat z telefonu do vozu.

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit