Finance

Nebankovní společnosti mají žně, zájem o úvěry roste

>Redakce Redakce
21 června, 2022

Celkový objem nových úvěrů, které v roce 2021 poskytly nebankovní společnosti zastřešené evropskou federací Eurofinas, se meziročně zvýšil o 12,8 % na 449,18 miliardy eur. Vyplývá to z právě zveřejněného výročního průzkumu federace, do kterého prostřednictvím národních asociací přispělo čtrnáct zemí Evropy včetně České republiky. Eurofinas, jehož členem je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), do svých dat započítává osobní půjčky, financování aut a částečně také financování podnikatelů.

Objem spotřebitelského financování zahrnujícího osobní půjčky i úvěry na privátní automobily meziročně vzrostl o 11,9 % na 217,62 miliardy eur. Jenom v oblasti financování vozidel eviduje Eurofinas meziroční nárůst obchodů o 12,9 % na 114,05 miliardy eur.

Zatímco v kategorii financování nových privátních osobních automobilů Eurofinas zaznamenal meziroční růst o 5,3 %, ve financování ojetých privátních vozidel došlo k nárůstu o 14,3 %. U nových osobních vozidel určených pro podnikání eviduje Eurofinas meziroční nárůst objemu financování o 28,5  % a u ojetých firemních automobilů o 18,8 %.

Nárůst celkových obchodů vykázalo 10 ze 14 sledovaných zemí. Výrazný meziroční přírůstek nahlásily například Švédsko (růst o 63,7 %), Turecko (36,6 %) anebo Belgie (20 %), naopak meziroční pokles trhu postihl Nizozemsko (-17,4 %), Dánsko (-4 %), ale také Německo (-1,7 %). V České republice došlo v roce 2021 k nárůstu objemu obchodů realizovaných členy ČLFA v oblasti spotřebitelského financování o 8 % na 24,96 miliardy korun, z toho bylo 8,22 miliardy korun určeno na pořízení osobních privátních automobilů, nových i ojetých.

Objem spotřebitelských úvěrů v Evropě se v roce 2021 zvýšil díky ukončení protipandemických omezení a očkovacích programům, což vedlo k obnovení důvěry spotřebitelů na úroveň před nástupem covidu. V letošním roce se ale ekonomický výhled výrazně oslabil kvůli prudce rostoucím cenám energií a vysoké inflaci. V roce 2022 proto musí evropští poskytovatelé spotřebitelského financování počítat s náročným podnikatelským prostředím spojeným s vysokou nejistotou spotřebitelů,“ řekla Tham Giangová, poradkyně Eurofinas pro statistiku a ekonomické záležitosti.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit